• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Sporné otázky brexitu sú vyriešené, Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou

Sporné otázky brexitu sú vyriešené, Veľká Británia sa dohodla s Európskou úniou

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ocenil prelom v rokovaniach o brexite a povedal, že odporučí, aby sa vyjednávania rozšírili o tému budúcich vzťahov a obchodu.

BRUSEL 8. decembra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová oznámila dosiahnutie dohody medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou, ktorá garantuje práva troch miliónov občanov krajín EÚ v Británii a jedného milióna britských občanov v štátoch únie.

Dohoda podľa nej zároveň zaručuje, že po brexite nebudú takzvané tvrdé hranice medzi Severným Írskom a Írskou republikou. Mayová v piatok povedala, že na základe dohody zostanú tieto hranice otvorené, pričom sa zachová ústavná a ekonomická integrita Veľkej Británie.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ocenil prelom v rokovaniach o brexite a povedal, že odporučí, aby sa vyjednávania rozšírili o tému budúcich vzťahov a obchodu. "Som presvedčený, že sme teraz dosiahli prelom, ktorý sme potrebovali," povedal Juncker novinárom.


Lídri Európskej únie sa stretnú v Bruseli na budúci týždeň vo štvrtok a pravdepodobne potvrdia hodnotenie, podľa ktorého sa dosiahol dostatočný pokrok v rokovaniach o vyrovnaní britských finančných záväzkov voči EÚ, o otázke írskych hraníc a o právach občanov po brexite.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie