• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Sociálna poisťovňa ide prepočítavať penzie, niektorí dôchodcovia si prilepšia

Sociálna poisťovňa ide prepočítavať penzie, niektorí dôchodcovia si prilepšia

Vyše 52 tisíc penzií starodôchodcov už Sociálna poisťovňa hromadne, automaticky prehodnotila počas minulého mesiaca.

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) - Časti penzistov sa od budúceho roka zvýši ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004.

Ako v pondelok na stretnutí s médiami uviedla riaditeľka odboru metodiky dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Michaela Putecová, poisťovňa o novom určení sumy starobného dôchodku rozhodne bez žiadosti penzistu.

Poisťovňa pritom musí rozhodnúť o prípadnom zvýšení starobného dôchodku k 1. januáru 2018 najneskôr do konca októbra budúceho roka. Samotné rozhodnutie poisťovne podľa Putecovej môže hovoriť o zvýšení starobného dôchodku alebo o ponechaní súčasnej sumy starobnej penzie v prípade, ak by novo určená suma starobného dôchodku bola nižšia.

Niektoré penzie sa zvýšia o pevnú sumu

Sociálna poisťovňa bude celkovo prehodnocovať sumy približne 135 tisíc starobných dôchodkov. Automatické, hromadné prehodnotenie sumy starobnej penzie sa pritom týka vyše 52 tisíc penzistov. "Toto hromadné, automatické zvýšenie prebehlo v novembri 2017," povedala Putecová.


Išlo o starobné dôchodky, ktoré poisťovňa priznala pred 1. októbrom 1988, a ktoré sa zo zákona zvýšia o pevnú sumu 25,50 eura, a taktiež o penzie, ktorých suma bola nanovo určená a výška dôchodku sa odo dňa jeho priznania nemenila, s výnimkou valorizácií dôchodkov.

"Rozhodnutia, ktoré sme v týchto prípadoch vydali, sú už teraz expedované poberateľom starobných dôchodkov a budú expedované ešte počas januára," informovala.

Pôjde sa od najstarších k najmladším

Ďalších vyše 83 tisíc penzií starodôchodcov musí Sociálna poisťovňa prehodnotiť individuálne. Urobí tak v období od 1. januára do 31. októbra budúceho roka. "Odborný zamestnanec na základe spisového materiálu a s pomocou osobitne vyvinutého programového vybavenia novo určí sumu starobných dôchodkov," tvrdí Putecová.

Pôjde o tie penzie starodôchodcov, ktorých suma bola zmenená aj z iného dôvodu, ako len z dôvodu valorizácie dôchodku. Ide o prípady, kedy penzista napríklad pracoval popri dôchodku, prípadne mu bol priznaný nejaký príspevok alebo príplatok k dôchodku.

"Vraciame sa minimálne 15 rokov dozadu," upozornila Putecová. Sociálna poisťovňa bude podľa nej o týchto dôchodkoch rozhodovať postupne, v závislosti od dátumu narodenia starodôchodcu. "Pôjde sa od najstarších po najmladších," povedala.

Nové pravidlá výpočtu dôchodku

Starobný dôchodok sa má prepočítavať len tým starodôchodcom, ktorí vďaka uplatneniu pravidiel platných od 1. januára 2004 získajú vyšší dôchodok, ako majú v súčasnosti. Celkovo je pritom na Slovensku približne 451 tisíc penzistov, ktorým SP priznala dôchodok pred 1. januárom 2004.

Nové pravidlá výpočtu dôchodku, ktoré sa zaviedli od 1. januára 2004, by totiž nepriniesli vyššiu penziu pre všetkých starodôchodcov. Na zvýšenie penzie starodôchodcov by malo podľa pôvodného návrhu rezortu práce v roku 2018 smerovať približne 50 mil. eur.

Zvýšený dôchodok poisťovňa prizná k 1. januáru 2018. Ak o prepočte dôchodku rozhodne napríklad v júni 2018, tak starodôchodcovi sumu zvýšenia dôchodku za obdobie od januára do júna spätne doplatí. V prípade, že by sa starodôchodca vyššej penzie nedožil, nárok na výplatu súm zvýšenia dôchodku prejde na manželku, resp. manžela, deti a rodičov.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie