• Dnes je: Piatok 22. júna 2018 meniny má Paulína

Slovensku podľa OĽaNO hrozí rádioaktívne zamorenie, Drucker vyňal zo zákona jeden odsek

Slovensku podľa OĽaNO hrozí rádioaktívne zamorenie, Drucker vyňal zo zákona jeden odsek

Podľa predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča Slovensko riskuje pri katastrofe možné zamorenie územia, nakoľko sa rádioaktívny odpad vyváža v necertifikovaných nádobách.

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Slovensko podľa hnutia OĽaNO dováža rádioaktívny odpad z cudzích krajín, ktorý tu spaľuje a odváža v necertifikovaných nádobách, pričom pri možnej katastrofe riskuje zamorenie územia, kedy by do dotknutých oblastí nebolo možné vstúpiť niekoľko rokov. Vyhlásili to v stredu na brífingu predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podľa hnutia OĽaNO využíva momentálne jadrovú energiu 14 krajín EÚ, ale len Slovensko, po tom ako Švédsko ukončilo spaľovanie českého odpadu, spaľuje rádioaktívny odpad z cudzích krajín.

Spojil ministra Druckera a spoločnosť JAVYS

"Zdá sa, že Slovensko má ambíciu stať sa spaľovňou rádioaktívneho odpadu Európy. Vláda mala dve možnosti zastaviť spaľovanie rádioaktívneho materiálu z cudzích krajín, no nevyužila ani jednu. Slovensko je tak jedinou krajinou v EÚ, ktorá si necháva cudzí rádioaktívny odpad dovážať a následne ho aj spaľuje," povedal v stredu Igor Matovič.

Tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí upozornil na zákon o radiačnej ochrane, ktorý poslanci NR SR schválili v utorok. „Minister zdravotníctva Tomáš Drucker z tohto zákona vyňal odsek, ktorým by sme mohli chrániť našich pracovníkov a eliminovať riziko zamorenia našej krajiny pri dovoze a spracovaní rádioaktívneho odpadu z iných krajín,“ uviedol Krajčí.


Zároveň dodal, že rádioaktívny odpad u nás spaľuje štátna akciová spoločnosť JAVYS, v ktorej bol minister Drucker v rokoch 2010 až 2012 predsedom dozornej rady.

Európska rarita medzi povoleniami ministerstiev

Ako ďalej uviedol Krajčí, podľa atómového zákona povoľuje prepravu rádioaktívneho odpadu Úrad jadrového dozoru SR a Úrad verejného zdravotníctva SR. Keďže spoločnosť JAVYS od týchto úradov nezískala povolenie, požiadala oň Ministerstvo dopravy a výstavby SR, a preto do tohto zákona podľa Krajčího prostredníctvom pripomienky zakomponovala kompetenciu aj pre toto ministerstvo.

„Ide minimálne o európsku raritu, aby ministerstvo dopravy a výstavby udeľovalo takýto typ povolení. Radiačnú ochranu, čo sa týka rádioaktívnych odpadov, má riešiť len Úrad verejného zdravotníctva SR,“ zdôraznil Krajčí.


"Pokiaľ by nastala havária, ľudia by mohli dostať v zamorených oblastiach napríklad rakovinu. Transport nie je zabezpečený, aby sa po prípadnej havárii nič nestalo. Pri spaľovaní treba ešte uviesť, že žiadne zariadenie nemá 100-percentnú účinnosť. Pri spaľovaní mäkkých rádioaktívnych odpadov vzniká odpad - popolček s vysokou mierou rozptylu, ktorý preniká k ľudským orgánom," dodal Krajčí. Predseda hnutia Igor Matovič vyzval vládu, aby neničila Slovensko rádioaktívnym odpadom.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie