• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Slovensko prehráva s Ruskom v Pohári federácie, Kužmová podľahla Vichľancevovej

Slovensko prehráva s Ruskom v Pohári federácie, Kužmová podľahla Vichľancevovej

Kužmová za neskoršieho už nepriaznivého stavu 3:5 síce predviedla rebrejk, ale pod setbalovou hrozbou v desiatom geme urobila dvojchybu.

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) - Domáca dvojka Viktória Kužmová prehrala s jednotkou kádra hostiek Nataliou Vichľancevovou za 72 minút 4:6, 2:6 v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Rusko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien.

Kužmová spočiatku viedla nádejne 3:1. Za neskoršieho už nepriaznivého stavu 3:5 síce predviedla rebrejk, ale pod setbalovou hrozbou v desiatom geme urobila dvojchybu. V druhej časti si neudržala podanie za stavu 1:2 a už nenašla záchytný bod. Vichľancevová sa presadila aj na returne v ôsmej hre, mečbal premenila forhendom popri čiare.

Kužmovej fedcupový debut

Devätnásťročná Košičanka Kužmová, tento týždeň rekordne 121. vo svetovom rebríčku, absolvovala svoj fedcupový debut. O rok skúsenejšia Vichľancevová má v tejto súťaži tiež útlu bilanciu - teraz 2:0. Kužmová sa stala 25. Slovenkou v histórii zapojenou do Fed Cupu, prvou novou od 11. februára 2017. Vtedy bola začiatočníčkou Rebecca Šramková, proti Taliankam na ich antuke vo Forli napokon v rovnakej fáze PF získala dva singlové body a hostky triumfovali 3:2.


Zverenkyňa Tenistu roka 2009 v SR Michala Mertiňáka v programe Národného tenisového centra Kužmová nastúpila s povzbudivým vedomím, že Vichľancevovú zdolala 6:2, 7:5 vo finálovom 3. kole kvalifikácie nedávno 29. januára na "harde" pod strechou v ruskom Petrohrade. Nedokázala však potvrdiť tento pomer síl.

S Kalinskou ešte nehrala

Po Kužmovej a Vichľancevovej sa na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou NTC predstavia 29-ročná jednotka singlovej zostavy hostiteliek Magdaléna Rybáriková, 18. v počítačovom poradí, a o desať rokov mladšia dvojka "zbornej" v tomto zápase Anna Kalinská, 150. v systéme, nemajú vzájomnú minulosť.

V nedeľu od 15.00 h postupne prídu na rad dvojhry Rybáriková - Vichľancevová a Kužmová - Kalinská a potom záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Anastasia Myskinová nahlásili páry Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová a Veronika Kudermetovová, Anastasia Potapovová. V druhý deň sa však podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) môžu udiať zmeny.


Slovensku chýba bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná dvojka Dominika Cibulková (30.), Rusku hneď sedem najlepších hráčok k 5. februáru: Svetlana Kuznecovová (19.), Anastasia Pavľučenkovová (22.), Jelena Vesninová (23.), Daria Kasatkinová (24.), Jekaterina Makarovová (36.), Maria Šarapovová (41.) a Jekaterina Alexandrovová (85.), pričom Kuznecovová a Šarapovová zhodne sú viacnásobné grandslamové šampiónky vo dvojhre a Makarovová s Vesninovou spoločne figurujú na tretej pozícii v deblovom hodnotení.

Postup do play-off o svetovú skupinu

Víťaz bratislavského súboja postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2019. Zdolaný takisto 21. - 22. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky hrajú v osemčlennej "II. lige" počnúc sezónou 2015. Po dvoch zvládnutiach "záchranárskych prác" si vlani prvý raz počas predmetného obdobia vybojovali pokus vrátiť sa medzi elitu, ale neuspeli. Slovensko je 16. vo fedcupovom renkingu ITF, šampiónovi z rokov 2004, 2005 a 2007 a 2008 Rusku patrí 8. priečka.

Slovenky zostali v II. svetovej skupine po tom, ako v apríli podľahli Holanďankám 2:3 v bratislavskom play-off o elitu a neskôr delegáti na augustovom výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste dosť nečakane neodsúhlasili avizované rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich družstiev na šestnásť s platnosťou od sezóny 2018, hoci ho predtým schválila Rada riaditeľov ITF.

Prehrali hoci viedli

Slovenky v apríli 2013 prehrali v Moskve na antuke v Športovom centre Krylatské s Ruskami v semifinále Pohára federácie 2:3, hoci po sobote viedli 2:0, keď najprv Cibulková zdolala Pavľučenkovovú a potom Daniela Hantuchová prekonala Mariu Kirilenkovú. V nedeľu však Cibulková prehrala s Kirilenkovou, Hantuchová nestačila na Makarovovú a Cibulková s Hantuchovou vo štvorhre podľahli Makarovovej s Vesninovou (mali pritom náskok 1:0 na sety). V kádri hostiek boli aj Rybáriková a Čepelová, nedostali sa do akcie.


Pred necelými piatimi rokmi to bol už tretí vzájomný duel. "Zborná" najprv triumfovala 3:2 na antuke Olympijského štadióna v Moskve v júlovom semifinále ročníka 1999. Práve v tomto zápase debutovala vo Fed Cupe Hantuchová. Rusky mali navrch - znova 3:2 - aj v júli 2001 v Bratislave v 2. kole. Vtedy sa ešte hralo s iným formátom a víťazky postúpili na finálový turnaj do Madridu medzi osem najlepších.

Pohár federácie 2018

  • stav víkendového stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny&


SLOVENSKO – RUSKO 0:1 po sobotňajšej I. dvojhre
(Bratislava, NTC, tvrdý povrch DecoColor pod zatiahnutou strechou)

  • sobota – dvojhra:


Viktória Kužmová – Natalia Vichľancevová 4:6, 2:6 za 72 minút (44, 28)

Prvý set


Kužmová sa hneď v prvom geme na podaní nevyhla štyrom zhodám, nečelila však brejkbalu a uvoľňujúco dala na 1:1. Následne síce nezužitkovala tri šance v rade na príjme, ale forhendovým krosom si utvorila ešte jednu možnosť a Vichľancovovej krížny bekhend zaletel tesne vedľa. Slovenka si esom dobre nastavila potvrdzovanie úniku a presvedčivo zvýšila na 3:1.


Neobstála však v šiestom geme, v ktorom síce vyrovnala z 0:30 na 30:30, ale pod následnou brejkbalovou hrozbou poslala bekhend do siete – 3:3. Vo výkone mala značné výkyvy a sympaticky agresívny prejav nepodporovala dostatočnou úderovou spoľahlivosťou, postupne prichádzala o taktovku.


Konzistentnejšeie hrajúca Vichľancevová v siedmej hre síce pripustila zo 40:15 zhodu, Kužmovej však nepovolila nadstavbu. Navyše, Slovenku zradil bekhend aj v ôsmom geme, prehrala štvrtú hru v rade. Za kritického stavu 3:5 zabrala a razantnou bekhendovou kombináciou sa minimálne priebežne vrátila nazad – 4:5. Ruska si však kvalitným prechodom z obrany do útoku a následným vstúpeným bekhendovým zakončením dopriala dva setbaly za sebou, pri prvom kvitovala Slovenkinu dvojchybu.

Druhý set


Kužmová na returne v tretej hre druhej časti mala sľubných 30:0 a dostala sa aj na zhodu, ale pri nej Jastrabie oko potvrdilo Slovenkin „out“ a Ruska sa účinným forhendom popri čiare posunula na 2:1.


Vichľancevová si šikovných returnom na telo vypýtala súperkino bekhendové zlyhanie na 15:40 na podaní vo štvrtej hre a druhý brejkbal premenila precíznym krížnym forhendom, nadobúdala čoraz zjavnejšiu pohodu a prevahu. Bola efektívnejšia na returne, rezolútnejšia na servise a sebavedomejšia v medzihre. Na 4:1 zvýšila bez straty čo i len fiftínu.


Slovenka si udržala aspoň relatívnu šancu skorigovaním na 2:4, ale rozbehnutú Rusku už nepribrzdila. Vichľancevová suverénne na 15 išla na 5:2, pri zhode si belhendom popri čiare utvorila mečbal a zužitkovala ho podobným forhendovým zákrokom.


Zostávajúci program:

  • sobota – dvojhra:


Magdaléna Rybáriková – Anna Kalinská

  • nedeľa (postupne od 15.00 h):


Dvojhry:
Magdaléna Rybáriková – Natalia Vichľancevová
Viktória Kužmová – Anna Kalinská


Štvorhra:
Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová – Veronika Kudermetovová, Anastasia Potapovová

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie