• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Slovensko by sa malo pokúsiť obstarávať so susednými krajinami, tvrdí poslanec Fedor

Slovensko by sa malo pokúsiť obstarávať so susednými krajinami, tvrdí poslanec Fedor

Obstarávacie procesy by na ministerstve obrany mali byť otvorené.

BRATISLAVA 6.februára (WebNoviny.sk) - Obstarávacie procesy na ministerstve obrany majú byť podľa poslanca NR SR Martina Fedora (Most-Híd) otvorené.

„Dostatočnou pôdou na vysvetlenie obstarávania novej techniky je parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Vnímam, že ide o vysoké finančné prostriedky, čo zaujíma ľudí. Nečudujem sa preto opozícii, že vyvíja tlak,“ povedal Fedor novinárom v súvislosti so snahou opozície zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Podľa neho konzultácie parlamentu s vládou sa majú odohrávať na brannobezpečnostnom výbore.

Obstarávanie so susednými krajinami

Fedor ešte nevie, či podporí program schôdze, o ktorú žiadala opozícia. „Poradíme sa v klube,“ uviedol. Podľa Fedora však by sa malo Slovensko pokúsiť o obstarávanie so susednými krajinami. Vtedy totiž idú náklady výrazne nižšie.


Mimoriadna schôdza parlamentu, kde minister obrany Peter Gajdoš zodpovie všetky otázky opozície, sa podľa predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) uskutoční v piatok. Povedal to na dnešnej tlačovej besede s tým, že on nemá informácie, akými disponuje opozícia, a preto verí, že sa veci vysvetlia.

Opozícia žiadala zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu o modernizácii ozbrojených síl. Pod návrh na zvolanie schôdze sa podpísali poslanci za OĽaNO, SaS a hnutie Sme rodina. Poslanec za SaS Milan Laurenčík uviedol, že ak koalícia schôdzu zablokuje, opozícia je pripravená prísť s návrhom na odvolávanie ministra obrany Petra Gajdoša. Pri odvolávaní ministrov totiž poslanci o programe schôdze nehlasujú.

Odďaľovanie plánovanej modernizácie

Opozícia obviňuje ministerstvo obrany, že koná v oblasti plánovanej modernizácie armády netransparentne a má vážne podozrenia na porušovanie princípu nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií.

Problematickým nie je podľa opozície len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky. „Modernizácia armády v aktuálnom režime pod vedením strany SNS nie je len ohrozením pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť Slovenska a dôveryhodnosť Slovenska voči našim partnerom,“ uvádzajú zvolávatelia schôdze v zdôvodnení.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie