• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Slovenskí odborníci vyvinuli technológiu podrobného mapovania malých molekúl človeka

Slovenskí odborníci vyvinuli technológiu podrobného mapovania malých molekúl človeka

Informácie, ktoré pri mapovaní získajú, môžu viesť k lepšiemu pochopeniu mechanizmov a následnej liečbe rôznych chorôb, ako napríklad rakoviny či Alzheimerovej choroby.

BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) - Slovenským vedcom sa podarilo vyvinúť technológiu podrobného mapovania malých molekúl v tele človeka. Informácie, ktoré pri mapovaní získajú, môžu viesť k lepšiemu pochopeniu mechanizmov a následnej liečbe chorôb. Odborníci zo spoločnosti HighChem, z Chemického ústavu Slovenskej akadémie ved (SAV) a I. Neurologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB), ktorí za projektom stoja, budú tak jedni z prvých na svete, čo sa pokúsia experimentálne zmapovať takzvaný ľudský metabolóm.

Nové možnosti vo výskume

Biochemické procesy v ľudskom tele sa realizujú na štyroch molekulárnych úrovniach - DNA, RNA, proteínov a malých organických molekúl, ktoré sú len čiastočne preskúmané. Ich hĺbkové zmapovanie podľa odborníkov predstavuje nové možnosti vo výskume a diagnostike ochorení ako sú Alzheimerova choroba, rakovina alebo autoimunitné ochorenia. Medzi malé organické molekuly, známe aj ako metabolity, patria napríklad aminokyseliny, sacharidy, lipidy, hormóny, steroidy, neurotransmitery či vitamíny, pričom zmeny v ich rovnováhe odrážajú stav organizmu.


Po získaní podrobnej mapy malých molekúl v ľudskom organizme sa vedci zamerajú na ich merateľné hladiny v danej telesnej tekutine, v krvi alebo mozgovomiechovom moku, a identifikujú molekuly, ktoré sa vymykajú fyziologickému rozpätiu. To môže viesť k určeniu konkrétnej diagnózy. Niekoľko stoviek malých molekúl odborníci dokážu skúmať už na základe analýzy krvi, moču alebo mozgovomiechového moku, je to však len časť z tisícov metabolitov, ktoré v ľudskom tele existujú.

Nový projekt predstavia v Bratislave

"Každé ochorenie sa v nejakej forme prejaví na biochemickej úrovni, preto je pravdepodobné, že jedného dňa budú analytické prístroje a počítače automaticky určovať diagnózu z krvi, moču, slín a iných telesných tekutín zo širokého spektra ochorení. K tomu je ale najprv potrebné poznať podrobné zloženie ľudského organizmu a následne hľadať súvislosti medzi hladinami tisícok molekúl a známymi ochoreniami. Nami vyvinutá a patentovaná metóda Precursor lon Fingerprinting dokáže identifikovať molekuly alebo ich časti aj v prípadoch, kde to iné metódy neumožňujú,“ vysvetlil riaditeľ slovenskej spoločnosti HighChem a vedúci výskumu Robert Mistrík.


Nový projekt mapovania malých molekúl vedci predstavia na medzinárodnej konferencii CFPH2017, ktorá sa uskutoční 5. septembra v Bratislave. „Našu technológiu predstavíme sériou medzinárodných aktivít a sme radi, že to odštartujeme na domácej pôde,“ vyjadril sa Mistrík. Cieľom jeho tímu nie je len zmapovať molekuly v ľudskom organizme, ale aj vytvoriť celosvetovo prístupnú databázu. V nej bude mať každá molekula svoj "odtlačok", na základe ktorého ju budú môcť rozpoznať odborníci po celom svete. Výsledkom by mal byť vznik spektrálnej databázy detegovaných a identifikovaných molekúl.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie