• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Slovenskí mliekari vyzvali na stretnutie ministerku Matečnú, tá na nich nemá čas

Slovenskí mliekari vyzvali na stretnutie ministerku Matečnú, tá na nich nemá čas

Medzi najzávažnejšie otázky, ktoré je potrebné prediskutovať, patrí uskutočnenie systémových opatrení na zlepšenie situácie v sektore mlieka na Slovensku, vrátane vyjadrenia k reálnosti prísľubu štátnej pomoci vo výške 30 miliónov eur zo strany bývalého p

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) - Predstavitelia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a Slovenského mliekarenského zväzu požiadali 27. marca tohto roka ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú o stretnutie. Dôvodom ich žiadosti o stretnutie je diskusia o dôležitých témach a opätovné prednesenie požiadaviek na realizáciu systémových opatrení na zlepšenie situácie v sektore mlieka na Slovensku.

Majú byť trpezliví

Na žiadosť o stretnutie však dostali odpoveď, že majú byť trpezliví, pretože ministerka si v najbližšom období čas na nich nenájde. Predstavitelia oboch zväzov o tom informovali v utorok v tlačovej správe.

Ako ďalej uviedli, na spoločných rokovaniach predstaviteľov prvovýroby a spracovania mlieka dlhodobo rezonuje otázka nepriaznivého vývoja v sektore mlieka na Slovensku, ktorá je sprevádzaná trvalým poklesom produkčných ukazovateľov a neustálym znižovaním počtu poľnohospodárskych podnikov produkujúcich mlieko.


"Jedným z dôvodov sú aj nevyrovnané vzťahy a absencia transparentnosti v reťazci mlieka, teda prvovýroby, spracovania a obchodu. Na poslednom stretnutí bolo konštatované, že napriek tomu, že sa minulý rok mierne zvýšila nákupná cena mlieka, táto zďaleka nepokrýva náklady na jeho výrobu. Aj po pripočítaní priamych platieb zaznamenali slovenskí prvovýrobcovia pri výrobe mlieka opäť značné straty," uviedli zástupcovia oboch zväzov.

Spísali dôvody

Stálym negatívom a veľkým hendikepom pre slovenských prvovýrobcov je podľa zväzov absencia štátnej pomoci. "Pri porovnaní s okolitými štátmi vznikajú veľké rozdiely, ktoré vážne oslabujú konkurencieschopnosť sektoru mlieka na Slovensku," argumentovali.

Zástupcovia Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka a Slovenského mliekarenského zväzu sa zhodli v tom, že nie je v ich silách riešiť problémy, ktoré momentálne rezonujú v sektore mlieka, a je potrebné ich riešiť na najvyššej úrovni. Preto adresovali list ministerke pôdohospodárstva, v ktorom spísali dôvody ich stretnutia.

Medzi najzávažnejšie otázky, ktoré je podľa nich potrebné neodkladne prediskutovať, patrí uskutočnenie systémových opatrení na zlepšenie situácie v sektore mlieka na Slovensku vrátane vyjadrenia k reálnosti prísľubu štátnej pomoci vo výške 30 miliónov eur zo strany bývalého premiéra Roberta Fica.

Prvovýrobcovia spracovatelia mlieka majú na rokovanie s ministerkou pripravené aj ďalšie témy, napr. certifikáciu slovenských spracovateľov mlieka na vývoz mliečnych výrobkov do Číny. Zámerom stretnutia je aj otvorenie tém transparentnosti v reťazci mlieka, hlavne poskytovania výsledkov rezortnej štatistiky a cenových zisťovaní v obchode.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie