• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Slováci podali stovky sťažností na exekútorov, iba jeden podnet však bol opodstatnený

Slováci podali stovky sťažností na exekútorov, iba jeden podnet však bol opodstatnený

Komora exekútorov zaevidovala až 702 sťažností občanov za rok 2017.

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) - Slovenská komora exekútorov zaevidovala za rok 2017 až 702 sťažností občanov, z toho bola iba jedna sťažnosť opodstatnená. Vyplýva to z dokumentu, ktorý agentúre SITA poskytla hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

"Občania minulý rok podali Slovenskej komore exekútorov 702 sťažností na činnosť súdnych exekútorov. Z nich bola opodstatnená iba jedna, ktorá sa skončila návrhom na disciplinárne konanie príslušného exekútora. Ďalších 11 podnetov bolo vyhodnotených ako čiastočne opodstatnených a komora ich vyriešila formou upozornenia," uvádza sa v stanovisku komory exekútorov. Podľa štatistík ide oproti roku 2016 o pokles o 84 sťažností, keď ich bolo zaznamenaných 786.

Sťažnosti občanov na exekútorov

Občania sa podľa komory často sťažujú na nezákonný postup exekútora, ktorý je však v rámci platnej legislatívy v poriadku.


"Ide napríklad o sťažnosti voči vykonaniu exekúcie viacerými spôsobmi súčasne, napríklad zrážkou zo mzdy i predajom hnuteľných vecí. Ďalší typický príklad neopodstatnenej sťažnosti je zablokovanie účtu ešte pred doručením oznámenia o začatí exekúcie. Je to však zaisťovací úkon pre veriteľa, a v prípade uhradenia pohľadávky a príslušenstva bude mať dlžník účet opäť odblokovaný," vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Kolesárová.

Na Slovensku sú vedené milióny exekúcií

Podľa Kolesárovej je najlepší možný spôsob, akým sa spod exekúcie dostať, komunikácia s exekútorom a čo najskoršia úhrada dlžnej sumy.

"Dlhodobo apelujeme na ľudí, aby si preberali písomnosti a komunikovali so súdnym exekútorom. Včasným uhradením svojho dlhu sa môžu vyhnúť ďalším nákladom. Napríklad pri zaplatení do 14 môžu ušetriť až polovicu odmeny pre súdneho exekútora," doplnila Kolesárová.

V súčasnosti je na Slovensku vedených zhruba 3,7 milióna exekučných konaní. Ministerstvo spravodlivosti preto pripravuje legislatívne zmeny na odbremenenie tejto agendy. Približne štvrtina prípadov je totiž staršia ako päť či 10 rokov a reálne sa v týchto konaniach nič nevymáha.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie