• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Slováci otvorili za posledný rok historicky najviac živností, najviac v odbore stavebníctva

Slováci otvorili za posledný rok historicky najviac živností, najviac v odbore stavebníctva

Ako vyplýva z analýzy spoločnosti Bisnode, len v posledných dvanástich mesiacoch mesiacoch si Slováci založili 28 478 živností, kým v roku 2016 to bolo 20 089.

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Na Slovensku je aktuálne evidovaných 350 185 živností s rôznym zameraním, pričom len v posledných dvanástich mesiacoch mesiacoch si Slováci vybavili 28 478 živnostenských oprávnení, kým v roku 2016 to bolo 20 089.

Rekordný nárast v stavebníctve

Z toho najviac živností si Slováci zakladali v roku 2017 v odbore stavebníctva. Išlo konkrétne o živnosti typu „Príprava stavenísk“ či „Zemné práce“, kde medziročne pribudla viac ako tisícka živností v oboch prípadoch. Vyplýva to z analýzy údajov o zakladaní nových oprávnení od roku 1990, ktorú vypracovala poradenská spoločnosť Bisnode.


„Ide o rekordné nárasty. Zanalyzovali sme dáta od roku 1990, z ktorých vyšlo, že posledné dva roky išlo skutočne o najvyššie nárasty v počte živností v histórii. Spôsobené je to pravdepodobne veľmi dobrým stavom ekonomiky Slovenska a s tým súvisiacou nízkou mierou nezamestnanosti,“ konštatovala analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Veľkoobchod zaznamenal viac živnostníkov

Najviac živnostenských oprávnení od roku 1990 eviduje databáza spoločnosti Bisnode v oblasti sprostredkovania nešpecializovaného veľkoobchodu. V tomto segmente podniká až 19 458 živnostníkov.

Za veľkoobchodom v celkovom súčte, len s malým rozdielom, nasleduje segment ostatného maloobchodu v nešpecializovaných predajniach, kde Bisnode eviduje 18 717 zaregistrovaných živností.

Spoločnosť Bisnode pôsobí na 18 európskych trhoch, pričom má 2 400 zamestnancov a prostredníctvom partnerstva s Dun & Bradstreet poskytuje globálne riešenia založené na informáciách o viac ako 240 miliónoch firiem z celého sveta.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie