• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Skupina štátov proti korupcii navrhuje automatické pridelenie rezidencii ústavným činiteľom

Skupina štátov proti korupcii navrhuje automatické pridelenie rezidencii ústavným činiteľom

Premiér Robert Fico na zasadnutí skupiny štátov proti korupcii (GRECO) hovoril o protischránkovom zákone či sprísnení majetkových priznaní ŠTRASBURG 18.

ŠTRASBURG 18. októbra (WebNoviny.sk) – Existuje návrh, že v rámci ministerstva zahraničných vecí sa nájdu tri rezidencie, byty, ktoré sú vhodné na reprezentatívne účely, a tieto rezidencie budú trom najvyšším ústavným činiteľom automaticky pridelené.


„Je čas, aby sme veci riešili systematicky, a je tu návrh, aby sa do budúcnosti v rámci MZV našli nejaké tri rezidencie, tri byty, domy, ktoré spĺňajú tento účel. Automaticky, akoby ústavný činiteľ nastúpil do funkcie, by mu to bolo pridelené, aby užíval takéto zariadenie. Nešlo by o prenajatie bytu, boli by to nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu, ktoré by boli určené pre prezidenta, predsedu parlamentu a predsedu vlády,“ povedal premiér Robert Fico po zasadnutí GRECO (Skupina štátov proti korupcii).

Štátne bývanie

Odpovedal tak na otázku, či by sa nevyhol problémom so svojim bytom v komplexe Bonaparte, ktorý si prenajíma od Ladislava Bašternáka, ak by využíval štátne bývanie.

Premiér zopakoval, že v čase, keď odmietol štátne bývanie, bola kríza a reprezentačný byt si platí z vlastných peňazí. „Platím si to z vlastných peňazí, nikto nespochybnil toto platenie,“ povedal Fico.

Sprísnenie majetkových priznaní

Svoju účasť na GRECO považuje Fico za mimoriadne významnú počas pobytu v Štrasburgu. Ako ďalej informoval, na zasadnutí, na ktorom sa zúčastnilo 60 expertov zastupujúcich 49 štátov, hovorili napríklad o sprísnení majetkových priznaní, protischránkovom zákone či o zákone na ochranu oznamovateľov korupcie.

„Zaujímalo ich napríklad ako funguje obmedzenie hotovosti. Myslím si, že je to jeden z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti korupcii, pretože nie sú veľké možnosti používať špinavé peniaze,“ pokračoval premiér.

Hodnotenie členských štátov

„GRECO je inštitúcia, ktorá pravidelne robí hodnotenie členských štátov. Nás hodnotili v roku 2000, 2003, 2008 a potom 2013. Teraz počkáme na ďalšie hodnotenie. GRECO ale poskytuje len odporúčania, nie technickú pomoc, tú nám poskytne OECD a Medzinárodná akadémia pre boj s korupciou,“ vysvetlil ďalej Fico s tým, že podľa neho by táto inštitúcia mala zohrávať dôležitejšiu úlohu a aktívnejšie vstupovať do krajín a poskytovať im svoj pohľad na stav korupcie.

„My na Slovensku sme vždy rešpektovali, že podobne ako v iných krajinách, aj na Slovensku je korupcia. Ale je veľký rozdiel medzi vnímaním korupcie a realitou. My v súčasnosti bojujeme s vnímaním,“ dodal Fico. Práve objektívnejšie vysvedčenia medzinárodných inštitúcií môžu podľa slovenského premiéra toto zmeniť.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie