• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Skripaľa prepustili po otrave novičokom z nemocnice, bol prevezený na bezpečné utajené miesto

Skripaľa prepustili po otrave novičokom z nemocnice, bol prevezený na bezpečné utajené miesto

Šesťdesiatšesťročného Rusa a jeho dcéru Juliu našli 4.

LONDÝN 18. mája (WebNoviny.sk) - Bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorého otrávili začiatkom marca v anglickom Salisbury, prepustili z nemocnice. Šesťdesiatšesťročného Rusa, rovnako ako jeho dcéru Juliju v apríli, previezli na bezpečné bližšie neidentifikované miesto.

Liečil sa aj policajt

Skripaľa a jeho dcéru našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v Salisbury po tom, čo sa dostali do kontaktu s nervovoparalytickou látkou novičok. Oboch ich previezli do okresnej nemocnice v Salisbury, kde boli hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Okrem nich sa liečil aj policajt Nick Bailey, ktorý so Skripaľovcami ako prvý po útoku prišiel do styku. Juliju Skripaľovú, ktorá sa zotavila rýchlejšie ako jej otec, prepustili z nemocnice 9. apríla.

Diplomatická kríza

Veľká Británia viní z útoku Rusko. Moskva tvrdí, že s útokom na Skripaľa a jeho dcéru nemá nič spoločné a že celá záležitosť je len provokáciou zo strany Londýna. Prípad vyvolal diplomatickú krízu medzi Ruskom a Západom, ktorá viedla k vyhosteniu stoviek diplomatov na oboch stranách.


Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe.

Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

 

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie