• Dnes je: Piatok 22. júna 2018 meniny má Paulína

SIS dlhodobo upozorňovala členov vlády na mafiu na východe Slovenska, tvrdí prezident Kiska

SIS dlhodobo upozorňovala členov vlády na mafiu na východe Slovenska, tvrdí prezident Kiska

Takisto ho znepokojuje, že po týždni mu premiér Robert Fico stále neoznámil, kto by mal byť ministrom kultúry.

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) - Riaditeľ informačnej služby SIS Anton Šafárik informoval prezidenta Andreja Kisku, že SIS dlhodobo upozorňovala vybraných členov vlády na pôsobenie mafiánskej skupiny na východnom Slovensku.

Počas stredajšieho vyhlásenia o aktuálnej situácii Kiska povedal, že ľudia majú právo vedieť, prečo členovia vlády toto dlhodobo ignorovali. Ľudia majú tiež právo počuť vysvetlenie o prepojení vládnej moci a organizovaného zločinu.

Ignorácia talianskych úradov aj SIS

Slovenské úrady podľa prezidenta roky ignorovali varovania talianskych úradov o pôsobení osôb prepojených na mafiu na východe Slovenska. „Členovia vlády roky ignorovali aj varovania z našej vlastnej tajnej služby,“ vyhlásil Kiska.


Takisto ho znepokojuje, že po týždni mu premiér Robert Fico stále neoznámil, kto by mal byť ministrom kultúry. Rozumie však, že jeho úlohou je teraz čeliť rozpadu vlády a straty väčšiny v parlamente.

Víta iniciatívu Andreja Danka

Prezident v stredu síce explicitne nepotvrdil, že príde na piatkové stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov, povedal však, že takéto stretnutie by malo zmysel, ak by prinieslo konkrétny výsledok. „Ja určite navrhnem konkrétne riešenie,“ zdôraznil s tým, že iniciatívu Danka víta. Premiér Robert Fico už svoju účasť potvrdil.

Kiska v stredu odštartoval rokovania s politickými stranami, ktoré sa po voľbách 2016 dostali do parlamentu. „Postupne na rokovania pozývam opozičné aj vládne strany“ vyhlásil. Témou rokovaní podľa neho je budúcnosť, existencia vlády, vzťah vlády a opozície. „Predovšetkým chcem hovoriť o tom, ako začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,“ vyhlásil.

Riešenie v rekonštrukcii vlády

Kiska zopakoval, že on sám vidí riešenie v rekonštrukcii vlády tak, aby nepolarizovala spoločnosť, alebo v predčasných voľbách. Prezident verí, že vedeniu vládnych strán sa na budúci týždeň podarí stretnúť, rokovať o riešení súčasnej krízy a následne informovať občanov. „Úlohou nás, politikov, je pracovať na obnovení dôvery v štát,“ vyhlásil Kiska.

Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky je podľa neho zas úlohou orgánov činných v trestnom konaní. „Vyzývam politikov, aby tieto dve veci nespájali,“ zdôraznil.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie