• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Šéfovať Euroskupine chcú štyria ministri financií, medzi nimi aj Peter Kažimír

Šéfovať Euroskupine chcú štyria ministri financií, medzi nimi aj Peter Kažimír

Na post šéfa Euroskupiny zatiaľ kandidujú štyria ministri financií.

BRUSEL 1. decembra (WebNoviny.sk) - Okrem slovenského ministra financií Petra Kažimíra kandidujú na post šéfa Euroskupiny, čiže neformálneho združenia ministrov financií krajín eurozóny, aj ministri financií Portugalska, Luxemburska a Lotyšska.

Favoritom Centeno

Európska rada informovala, že výber nástupcu doterajšieho šéfa Euroskupiny, holandského socialistu Jeroena Dijsselbloema, sa na pondelkovej schôdzke ministrov financií v Bruseli uskutoční viackolovými voľbami.


Podľa agentúry AP sa za favorita na funkciu považuje portugalský socialista Mário Centeno. Kandidatúru portugalského ministra financií v budúcotýždňových voľbách šéfa Euroskupiny portugalská vláda potvrdila vo štvrtok krátkym vyhlásením.

Portugalská ekonomika opäť rastie

Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite. Je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015 a demonštratívne zrušila mnohé úsporné opatrenia prijaté v krajine v súvislosti s núdzovou pomocou v sume 78 mld. eur z roku 2011.

Centeno pred tým, ako sa stal ministrom, kritizoval úsporné opatrenia ako príčinu tri roky trvajúcej recesie v krajine. Portugalská ekonomika teraz opäť rastie a prognózuje sa, že za tento rok sa zväčší o 2,3 percenta.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie