• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Rodinné podniky prehovorili o problémoch, najväčším je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov

Rodinné podniky prehovorili o problémoch, najväčším je nedostatok kvalifikovaných zamestnancov

Takmer polovica oslovených rodinných podnikov tiež uviedla, že za posledný rok zvýšili svoj obrat.

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Slovenské rodinné podniky vidia svoju budúcnosť optimisticky. Vyplýva to z údajov prieskumu rodinných podnikov v Európe z dielne spoločnosti KPMG a združenia EFB.

Pozitívne správy v nasledujúcom roku totiž očakáva až 86 % predstaviteľov rodinných firiem na Slovensku, čo oproti minulému roku, kedy sa takto vyjadrili necelé dve tretiny opýtaných, znamená výrazné zlepšenie.

Polovica zvýšila svoj obrat

Takmer polovica oslovených podnikov tiež uviedla, že za posledný rok zvýšili svoj obrat. Prostriedky pritom plánujú investovať naspäť do podnikania.

Takmer 40 % opýtaných chce investovať do infraštruktúry, výroby a marketingu, viac ako štvrtina firiem zase do náboru nových zamestnancov a vzdelávania. Tak ako v celej ekonomike rastie zamestnanosť aj v rodinných firmách.


V roku 2017 totiž zvýšilo, alebo udržalo zamestnanosť osem z desiatich takýchto podnikov. Oproti vlaňajšku tak ich počet stúpol o 7 %.

Slovenské rodinné firmy sa pritom čoraz lepšie uplatňujú aj na zahraničných trhoch. Kým v roku 2016 expandovala za hranicami Slovenska necelá pätina oslovených rodinných podnikov, za posledných 12 mesiacov ich počet stúpol až o štvrtinu.

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

Aj v prípade rodinných firiem sa pritom ako najväčší problém v súčasnosti ukazuje nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Takmer osem z desiatich respondentov totiž uviedlo, že sa obáva, či dokážu prilákať a udržať talentovaných a kvalifikovaných profesionálov. Viac ako polovica zástupcov slovenských rodinných podnikov tiež označila za problematické zvyšovanie nákladov na prácu.

Medzi hlavné podnikateľské priority slovenské rodinné firmy na nasledujúce dva roky zaraďujú najmä zlepšenie ziskovosti, čo uviedli takmer dve tretiny opýtaných. Oproti roku 2016 počet takýchto odpovedí stúpol o 15 %.

Ďalšími podnikateľskými prioritami sú zvýšenie obratu a inovácie. Na štvrtom mieste sa aj v tomto rebríčku objavuje snaha o získanie talentovaných zamestnancov.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie