• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Rast cien na Slovensku dosiahol svoje štvorročné maximum, zdraželi najmä potraviny a nápoje

Rast cien na Slovensku dosiahol svoje štvorročné maximum, zdraželi najmä potraviny a nápoje

Po troch rokoch poklesu spotrebiteľských cien sa na Slovensko vlani vrátila inflácia.

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) - Ceny na Slovensku v minulom roku stúpli v priemere o 1,3 %. Naposledy boli pritom ceny medziročne vyššie ešte v roku 2013, kedy stúpli o 1,4 %.

Nasledoval ich pokles za celý rok 2014 o 0,1 %, následne o ďalších 0,3 % v roku 2015 a historicky najvyšší pokles cien Slovensko zaknihovalo v roku 2016, kedy sa medziročne znížili o 0,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Vyššie cenovky za služby

V samotnom decembri minulého roka dosiahol rast spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky 1,9 %, čo bola rovnaká úroveň ako v novembri. Rast cien tak koncom minulého roka zostal najvyšší od marca 2013. Na medzimesačnej báze v decembri oproti novembru ceny stagnovali, kým mesiac predtým v porovnaní s októbrom stúpli o 0,3 %.


Rast cien na medziročnej báze ťahali najmä drahšie potraviny a nealkoholické nápoje, ktorých ceny stúpli v porovnaní s decembrom 2016 o 6,4 %. Zdraželi však aj rozličné tovary a služby o 2,5 %, reštaurácie a hotely o 2,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,3 %, doprava o 2,2 %, zdravotníctvo o 1,9 %, rekreácia a kultúra o 1,7 %, vzdelávanie o 1,1 %, odevy a obuv o 0,5 % a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,2 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 0,8 % a ceny pôšt a spojov zostali bez zmeny.

Klesli náklady za dopravu a alkohol

V medzimesačnom porovnaní v decembri oproti novembru stúpli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,2 %, potravín a nealkoholických nápojov, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, rekreácie a kultúry a za reštaurácie a hotely zhodne o 0,1 %.


Na druhej strane klesli ceny za dopravu o 0,6 % a alkoholické nápoje a tabak o 0,2 %. Na novembrovej úrovni zostali ceny za odevy a obuv, zdravotníctvo, pošty a spoje, vzdelávanie, ako aj ceny rozličných tovarov a služieb.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie