• Dnes je: Piatok 25. mája 2018 meniny má Urban

Prichádza zimné počasie máte auto pripravené ?

Prichádza zimné počasie máte auto pripravené ?

Príprava auta na zimné obdobie nezahŕňa iba prezutie pneumatík

Na opotrebovanie auta počas zimnej sezóny vplýva množstvo faktorov.

Okrem nízkych teplôt sú to aj agresívne posypové materiály a časté studené štarty, ktoré dávajú autám poriadne zabrať.

Zimné pneumatiky sú základom bezpečnosti premávky v zimných mesiacoch.

Batéria

Elektronická sústava auta je ako nervový systém, bez ktorého dnešné autá nefungujú. Najmä ak nemajú kvalitný zdroj energie. Želatínové autobatérie v novších autách sú dnes bezúdržbové, netreba nič dopĺňať ani riediť. Stačí sa starať o ich pravidelnú kondíciu častým jazdením, najmä na dlhšie trasy. Ak s autom jazdíte na krátke trasy a zriedkavo, nezaškodí aj bezúdržbovú batériu pred zimou preventívne nabiť.

Pri teplote pod 7 stupňov pod nulou sa totiž okamžite prejaví zlý stav batérie. V zime je tak isto dobré z času na čas absolvovať dlhšiu jazdu, ktorá však starším akumulátorom pomôže len na krátkodobo. Ak máme pocit, že autobatéria už pomalšie štartuje, je lepšie ju dobiť alebo vymeniť. Inak nás môže neštartujúce auto zaskočiť v najmenej vhodnej chvíli.

Kvapalina do ostrekovačov

Zimná zmes do ostrekovačov patrične nariedená patrí tiež medzi základnú zimnú údržbu.

Zabúdať netreba ani na to, že v nádržke ostrekovačov môže zostať letná zmes, ktorá v mraze spôsobuje upchanie dýz.

V každom prípade sa treba vyvarovať zmiešaniu letnej a zimnej kvapaliny.

Stierače

Celoročná prevádzka automobilu dáva stieračom poriadne zabrať a nie je prekvapením, že treba raz ročne kúpiť nové gumičky. Treba si uvedomiť, že investícia do nových gumičiek je zanedbateľná s porovnaním s dôležitosťou dobrého výhľadu. V zime sú celkovo stierače viac používané a zaťažované, preto je veľmi dôležité mať ich v poriadku.

Primrznuté stierače nikdy na silu neodtŕhame od skla, ale počkáme, kým sa auto trochu zohreje a stierače sa uvoľnia.

Príprava auta na zimu


- skontrolovať tlak v pneumatikách


- vymeniť stierače


- navoskovať karosériu


- nabiť autobatériu, prípadne ju vymeniť za novú


- doplniť zimnú výbavu auta (deka, rukavice, metlička na sneh, lopata, škrabka na ľad, rozmrazovač, reťaze, štartovacie káble)


Veľmi užitočným prvkom sú aj rozmrazovače a to hlavne rozmrazovače okien. Uľahčuje očistenie okien pokrytých hrubou vrstvou ľadu či namrzutého snehu. Pre ľahšie prípady namrznutia postačí aj škrabka.


Neoceniteľným pomocníkom v situácii so zarosenými oknami je aj klimatizácia. Klimatizácia totiž vzduch aj vysušuje. Prúd vzduchu z výduchov síce dokáže odhmliť okná aj bez klimatizácie, trvá to však podstatne dlhšie.

Jazdite plynulo a vyhýbajte sa prudkému brzdeniu

V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi vozidlami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom.

Zahrievanie auta na voľnobeh skôr uškodí ako pomôže

V zime nenechávajte motor bežať na voľnobeh, k zahriatiu mu tým nepomôžete. Bez ohľadu na to, či máte benzínový alebo dieselový motor, najlepšie motor zahrejete pri plynulej jazde.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Počasie