• Dnes je: Pondelok 28. mája 2018 meniny má Viliam

Prezident Kiska podal proti štátnym cenám podnet na Ústavný súd SR

Prezident Kiska podal proti štátnym cenám podnet na Ústavný súd SR

Kiska tak reaguje na to, že koalícia si schválila udeľovanie štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú podľa zákona udeľuje predseda NR SR a štátnej ceny Alexandra Dubčeka, ktorú udeľuje vláda BRATISLAVA 19.

BRATISLAVA 19. januára (WebNoviny.sk) - Prezident Andrej Kiska podal návrh Ústavnému súdu SR na začatie konania o súlade zákona o štátnych cenách s ústavou.

Obsahovo rovnocenné ocenenia

"V Ústave Slovenskej republiky sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z tohto výlučného oprávnenia hlavy štátu vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny," informovala agentúru SITA Henrieta Hajtová z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta s tým, že prezident nesplnomocnil žiaden orgán verejnej moci na to, aby udeľoval štátne vyznamenania.


Kiska tak reaguje na to, že koalícia si schválila udeľovanie štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú podľa zákona udeľuje predseda NR SR a štátnej ceny Alexandra Dubčeka, ktorú zase udeľuje vláda. Za štátne ceny od predsedu parlamentu a vlády dostanú ocenení aj finančnú odmenu, a to 25-násobok priemernej mesačnej mzdy, zatiaľ čo vyznamenaní prezidentom žiadne peniaze nedostávajú.

Poslanci prelomili veto

"Národná rada SR prijatím zákona o štátnych cenách narušila výlučnú ústavnú kompetenciu prezidenta a oslabila tak jeho postavenie pri udeľovaní vyznamenaní, pretože rozdelila ich udeľovanie, aj keď pod názvom „štátna cena“, medzi tri ústavné inštitúcie. Napriek tomu, že ústava predpokladá udeľovanie vyznamenaní, ak nedôjde k splnomocneniu iného orgánu, výlučne prezidentom," argumentuje prezident.


Návrh zákona o štátnych cenách Alexandra Dubčeka a Jozefa Miloslava Hurbana vlani na opätovné prerokovanie parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska. Poslanci však prelomili prezidentovo veto. Kiska už vtedy argumentoval, že ich forma a obsahové zameranie sú totožné ako pri štátnych vyznamenaniach.

Bez ohľadu na to, že navrhovaný zákon používa pojem štátna cena, podľa prezidenta SR to nemení podstatu a účel takejto ceny ako štátneho vyznamenania. Schválený zákon, ako hovoril prezident už minulý rok, je preto podľa neho v rozpore s Ústavou SR.

Pozrite si náš nový Magazín!

Najkratšie metro na sveteZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie