• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Premiér Pellegrini sľúbil obciam jednoduchšie verejné obstarávanie, starostom sa zvýšia odmeny

Premiér Pellegrini sľúbil obciam jednoduchšie verejné obstarávanie, starostom sa zvýšia odmeny

V bratislavskej Inchebe sa v stredu začal 29.

BRATISLAVA 23. mája (WebNoviny.sk) – Razantnú zmenu zákona o verejnom obstarávaní, ako aj zachovanie súčasného systému financovania samospráv sľúbil v stredu delegátom snemu Združenia miest a obcí Slovenska premiér Peter Pellegrini.

ZMOS ako dôležitý partner

Povedal tiež, že už do piatka predloží vládna koalícia návrh zákona na zvýšenie odmeňovania starostov a ich odstupného pri odchode z funkcie. „ZMOS je pre vládu významným partnerom. Ak vláda niečo sľúbi, tak to dodrží,“ vyhlásil predseda vlády.

Pripravovaná novela zákona o verejnom obstarávaní zvýši pre samosprávy limity na zjednodušené formy verejného obstarávania. V prípade nákupu potravín pre stravovacie zariadenia v pôsobnosti obce bude tento limit až 70-tisíc eur, v prípade sociálnych zariadení až 220-tisíc eur.


Znamená to, že na zákazky pod touto hodnotou nebude potrebné verejné obstarávanie alebo sa bude môcť uskutočniť zjednodušenou formou. Vláda chce takto podľa Pellegriniho podporiť využívanie lokálnych firiem a služieb.

Internet do každej obce

Podľa premiéra pokračovať budú aj rokovania vlády a ZMOS o novom stavebnom zákone, ako aj o usporiadaní štátnych pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod budovami a inými nehnuteľnosťami patriacimi obci. Vláda bude tiež podporovať digitalizáciu samospráv s heslom internet do každej obce.

V bratislavskej Inchebe sa v stredu začal 29. snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na úvod vystúpili najvyšší ústavní činitelia – prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.

Vo svojom vystúpení Macejková spomenula právomoci ústavného súdu, medzi ktoré patrí aj rozhodovanie o volebných sťažnostiach. Uviedla, že rozhodovanie o volebných sťažnostiach predstavuje z kvantitatívneho hľadiska významnú časť agendy ústavného súdu. Dominantnú skupinu tvoria volebné sťažnosti namietajúce neústavnosť alebo nezákonnosť volieb do orgánov samosprávy obcí a miest.

Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS sa uskutočňuje za účasti takmer 800 starostov a primátorov, poslancov, členov vlády a ďalších hostí. Delegáti sa budú venovať plneniu priorít od minuloročného snemu a diskusii o cieľoch a prioritách ZMOS na nadchádzajúce obdobie.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie