• Dnes je: Štvrtok 21. júna 2018 meniny má Alojz

Pôvodní obyvatelia Austrálie žili na svetadieli skôr, ako sa predpokladalo

Pôvodní obyvatelia Austrálie žili na svetadieli skôr, ako sa predpokladalo

Podľa najnovších archeologických nálezov Austráliu obývali ľudia už pred 65-tisíc rokmi.

BRATISLAVA 22. júla (WebNoviny.sk) - Pôvodní obyvatelia Austrálie žili na svetadieli skôr, ako sa predpokladalo. Naznačujú to nové archeologické nálezy, podľa ktorých obývali tamojšie územie už pred 65-tisíc rokmi, čo je o 18-tisíc rokov skôr ako pôvodne odhadovali odborníci.

Archeológovia dané artefakty objavili v kamennej skrýši Madjedbebe blízko Národného parku Kakadu v Severnom teritóriu. O svojom náleze informovali v odbornom časopise Nature.

Nové závery o problematike

Vedci pôvodne predpokladali, že prví obyvatelia Austrálie tam začali žiť zhruba pred 47 až 60-tisíc rokmi. "Podarilo sa nám stanoviť nový vek prvého obývania Austrálie a posunúť ho o 18-tisíc rokov za predtým stanovenú dobu pred 47-tisíc rokmi," uviedol pre BBC Chris Clarkson z University of Queensland a dodal, že to prináša nové závery ku všetkému, čo je doteraz o tejto problematike známe.

Výskumníci pri vykopávkach v najnižšej vrstve skrýše objavili kamenné sekery, o ktorých tvrdia, že sú najstaršie na svete, alebo napríklad okrové farbičky či doštičku pokrytú zmesou červeného okru a sľudy používané pravdepodobne na umelecké účely. "Ukazuje nám to, že ľudia boli veľmi zapálení pre umeleckú činnosť," dodal Clarkson.

Pri práci pomáhali Mirarrovia

V kamennej skrýši v Severnom teritóriu sa od 70. rokov minulého storočia uskutočnilo štvoro vykopávok, pri ktorých archeológovia objavili viac ako 10-tisíc artefaktov z jej nižšej vrstvy. Pri práci vedcom pomáhali pôvodní obyvatelia regiónu - Mirarrovia, ktorým oblasť patrí.

"Táto štúdia otriasla naším chápaním sofistikovanosti nástrojov pôvodných obyvateľov," vyjadril sa Justin OBrien z Gundjeihmi Aboriginal Corporation, ktorá zastupuje práva Mirarrov a povolila archeologické práce v Madjedbebe.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie