• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Poslanec Simon viní ministerstvo z vypísania výzvy, v ktorej sú víťazi vopred určení

Poslanec Simon viní ministerstvo z vypísania výzvy, v ktorej sú víťazi vopred určení

Na podporu mimoprodukčných funkcií lesov vyčlenil agrorezort dva milióny eur.

BRATISLAVA 13. novembra (WebNoviny.sk) – Výzva ministerstva pôdohospodárstva na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory na plnenie mimoprodukčných funkcií lesa je ďalšou výzvou, ktorej víťazi sú vopred určení. Tvrdí to nezávislý poslanec Zsolt Simon.

Ako v pondelok povedal novinárom, žiadosti bolo možné predkladať od 31. októbra do 13. novembra, čo je podľa neho príliš krátky čas na vybavenie všetkých potrebných povolení. „Je to nový spôsob, ako pomôcť tomu, kto má zvíťaziť,“ vyhlásil Simon s tým, že uspieť mohol len ten, kto dopredu vedel, čo a dokedy má vybaviť.

Zároveň pripomenul, že agrorezort je v rukách Slovenskej národnej strany, ktorá podľa neho síce zmenila vedenie, nie však svoje praktiky.

Mnoho vlastníkov sa neprihlásilo

Agrorezort podľa neho očakával, že na výzvu sa prihlási asi 1150 žiadateľov o podporu, za daných podmienok sa však tento počet nedal naplniť. Zsolt Simon má informácie, že mnoho vlastníkov lesa „sa radšej ani neprihlásilo“.

Bývalý poslanec Mosta-Híd je sám vlastníkom lesa a všetky potrebné potvrdenia vybaviť stihol, čomu však napomohol fakt, že je poslancom. „Pre bežného občana jedno potvrdenie trvá najmenej dva týždne,“ vyhlásil.

Jedna z podmienok bola nesplniteľná aj pre Zsolta Simona, a to získanie potvrdenia od inšpektorátu práce, že nelegálne nezamestnával ľudí. „Ako môže inšpektorát práce takéto potvrdenie vydať?“ spýtal sa a zdôraznil, že výzva nebola určená len pre podnikateľov, ale pre všetkých vlastníkov lesov, z ktorých mnohí nikoho nezamestnávajú.

Na záver Simon uviedol, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka by mohlo zverejniť všetky žiadosti o spomínanú podporu vrátane toho, kedy a kto o túto podporu požiadal.

Na podporu vyčlenili dva milióny eur

Na podporu mimoprodukčných funkcií lesov vyčlenil agrorezort dva milióny eur. Podpora je určená obhospodarovateľom lesa, ktorí hospodária na lesných porastoch v celkovej výmere najmenej päť hektárov a ktoré boli vedené v programe starostlivosti o lesy.

Celková výška pomoci nepresiahne 200 000 eur v priebehu obdobia troch fiškálnych rokov. Ministerstvo pôdohospodárstva odhaduje, že počet žiadostí o podporu by mohol dosiahnuť číslo 1150.

Predpokladaný dátum vyplatenia podpory je 10. december 2017. Agrorezort o úmysle poskytovať podporu v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov informoval vyhláškou začiatkom októbra.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie