• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2018 meniny má Etela

Poslanci za SaS navrhujú hlasovanie poštou pri voľbách do Európskeho parlamentu

Poslanci za SaS navrhujú hlasovanie poštou pri voľbách do Európskeho parlamentu

O všetkých prerokovaných bodoch budú poslanci rokovať vo štvrtok o 11:00 BRATISLAVA 14.

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) - Umožniť pri voľbách do Európskeho parlamentu aj hlasovanie poštou navrhujú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita (SaS). Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predložili poslanci Martin Klus a Milan Laurenčík, prerokovali poslanci ako posledný bod 26. schôdze NR SR v tomto volebnom období.

Prierezový globálny charakter

Pri rokovaní bolo v sále prítomných sedem zákonodarcov. Klus a Laurenčík sú presvedčení, že umožnenie voľby poštou podčiarkne prierezový celoeurópsky, resp. globálny charakter týchto volieb. Navyše, vďaka nemu sa dá podľa poslancov pomerne spoľahlivo očakávať aj zvýšenie volebnej účasti.


Termín nadobudnutia účinnosti je symbolicky stanovený na 9. mája 2018, keď si budeme pripomínať Deň Európy. V prípade schválenia tohto návrhu zákona by sa najbližšie voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 mali riadiť už novou úpravou.

Pracovní asistenti

Poslanci v závere schôdze prerokovali viaceré opozičné návrhy. Je medzi nimi i novela zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR Jozefa Mihála a Simony Petrík a od poslankyne za stranu SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Medzi poistencov štátu navrhujú zaradiť pracovných asistentov, ktorí poskytujú pomoc pri činnosti samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím.

Pracovní asistenti by tak boli zrovnoprávnení s osobnými asistentmi. Navrhujú tiež, aby štát platil dôchodkové poistenie aj za osoby, ktoré sú zamestnancami, povinne poistenými SZČO alebo dobrovoľne poistenými osobami v prípadoch, keď sami neplatia poistné z dôvodu ošetrovania blízkej osoby alebo z dôvodu práceneschopnosti.

Zníženie sociálnych odvodov

Poslanci tiež prerokovali ďalší návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorého autormi sú nezaradení poslanci Jozef Mihál a Miroslav Beblavý. Podľa ich legislatívneho návrhu by sa mali samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) od začiatku budúceho roka znížiť povinné minimálne sociálne odvody.

Minimálne sociálne odvody by sa určovali z vymeriavacieho základu vo výške 30 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov, kým v súčasnosti je vymeriavacím základom polovica z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. "Predložený návrh znamená zníženie minimálneho poistného na sociálne poistenie približne o 63 eur mesačne, respektíve o 756 eur ročne," uviedli opoziční poslanci.

O všetkých prerokovaných bodoch budú poslanci rokovať vo štvrtok o 11:00.


Odporúčame:
Zimné počasie ešte bude pokračovať

Pozrite si náš nový Magazín!

Papuče, vankúše a stoličky sa samé upracú. Aj takto sa dá propagovať parkovací systémZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie