• Dnes je: Nedeľa 17. júna 2018 meniny má Adolf

Poslanci vydali Babiša na trestné stíhanie pre kauzu jeho sídla „Čapí hnízdo“

Poslanci vydali Babiša na trestné stíhanie pre kauzu jeho sídla „Čapí hnízdo“

Podľa Babiša ide o účelovú kauzu, ktorá má poškodiť jeho a jeho stranu pred októbrovými parlamentnými voľbami.

PRAHA 6. septembra (WebNoviny.sk) - Poslanecká snemovňa, dolná komora českého parlamentu, v stredu rozhodla o vydaní najpopulárnejšieho českého politika a predsedu strany ANO Andreja Babiša na trestné stíhanie. Rovnako rozhodla aj v prípade prvého podpredsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Poslanci ANO sa hlasovania zdržali, samotní Babiš aj Faltýnek hlasovali za svoje vydanie. Za vydanie Babiša hlasovalo podľa českého spravodajského serveru iDnes.cz 123 zo 134 prítomných poslancov, za vydanie Faltýnka hlasovalo o troch poslancov menej.


Babišove a Faltýnkove vydanie žiadala polícia v súvislosti s kauzou Babišovho sídla Čapí hnízdo, v rámci ktorej už od roku 2015 vyšetruje podozrenia z nelegálneho čerpania európskych dotácií. Babiš mal údajne sídlo, ktoré pôvodne vlastnila jeho firma Agrofert, prepísať na iných vlastníkov, aby naň získal európske dotácie, a po niekoľkých rokoch ho mal prepísať opäť na Agrofert.

Účelová kauza

Babiš však tvrdí, že je to účelová kauza, ktorá má poškodiť jeho a jeho stranu pred októbrovými parlamentnými voľbami. Svoj názor zopakoval aj v parlamentnej debate, ktorá predchádzala hlasovaniu. "Čo všetky tie kontroly, ktoré boli na farme Čapí hnízdo v minulosti? Nič závažnejšie nenašli. Keby som chcel urobiť dotačný podvod, nebolo nič jednoduchšie, ako založiť offshoreovú firmu niekde na Cypre. Tam by ju nikto nehľadal," argumentoval Babiš.

"Ja v tom žiadnu trestnú kauzu nevidím. Vidím v tom voľby," uzatvoril svoje vystúpenie bývalý český minister financií, ktorý je slovenského pôvodu. Oznámil však, že on sám bude hlasovať za svoje vydanie a poslancov svojej strany ANO vyzval, aby sa zachovali rovnako. "Žiadam vás o zbavenie imunity, nech pravda vyjde najavo," povedal.

Ufňukanosť je nedôstojná

Babišovi následne ostro vynadal volebný líder sociálnych demokratov Lubomír Zaorálek: "Je to trápne a tá vaša ufňukanosť je nedôstojná," oboril sa na Babiša. Parlamentná debata pred samotným hlasovaním trvala nakoniec až sedem hodín.

Server iDnes.cz upozorňuje, že pokiaľ Babiš a Faltýnek obhája v októbrových parlamentných voľbách svoje poslanecké mandáty, bude musieť o ich prípadnom vydaní rozhodnúť ešte raz aj nová Snemovňa.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie