• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Poslanci diskutovali o dlhoch nemocníc, minister Drucker nepovažuje samotné oddlženie za správne

Poslanci diskutovali o dlhoch nemocníc, minister Drucker nepovažuje samotné oddlženie za správne

Základnými princípmi oddlženia budú podľa Druckera rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých.

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) - Poslanci zakončili stredajšie rokovanie diskusiou ku koncepcii oddlženia zdravotníckych zariadení. Zo štátnych finančných aktív by sa na tento účel malo vyčleniť do 585 miliónov eur.

Zo spomínanej sumy predstavuje poskytnutie návratnej finančnej výpomoci pre Národnú transfúznu službu SR na úhradu záväzkov po lehote splatnosti 28 mil. eur. Základnými princípmi oddlženia budú podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých, dobrovoľnosť na strane dlžníka a na strane veriteľa transparentnosť.

"Nepovažujem samotné oddlženie za správne. Myslím si, že ide o mimoriadny nástroj a postavenie sa situácii, ktorá tu je," povedal v pléne minister. Drucker upozornil, že dlhodobo sa toleruje zadlžovanie a oddlžovanie systému, čo považuje za najzávažnejšiu príčinu súčasnej situácie. "Znižuje sa tým istá ambícia všetkých účastníkov systému niečo meniť," zdôvodnil.

Niekoľko kôl oddlžovania

Poslanec SNS, predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník poznamenal, že oddlžiť nemocnice treba. Dôvod zadlžovania nemocníc vidí v takzvanom mzdovom automate. Podľa neho na jednej strane bolo treba zvýšiť platy zdravotníckym pracovníkom, avšak nezohľadnilo sa to v cene samotnej liečby. "Poisťovne platili tie isté peniaze ako pred zvýšením," dodal Zelník.


Drucker ešte koncom júna vysvetlil, že sa uskutoční niekoľko kôl oddlžovania. Podmienené bude vytvorením dozorných orgánov, realizáciou ozdravných plánov, či sankcionovaním neplnenia dohôd. Veriteľ bude mať na výber dve formy, a to fixný diskont alebo elektronickú aukciu. "Budeme sa pozerať iba na dlhy, ktoré vznikli do 31. decembra 2016 a predstavujú celkový objem 647 miliónov eur v nominálnej hodnote," informoval šéf rezortu.

V roku 2017 sa predovšetkým uhradia záväzky po lehote splatnosti staršie ako dva roky. "Ten princíp je: prvé kolo, staršie ako dva roky, nemusíte mať schválený ozdravný plán, ale musíte prejsť celou zmluvnou agendou. Všetky ďalšie oddlženia až po schválení ozdravných plánov," upozornil koncom júna Drucker.

Mandátne zmluvy s nemocnicami

Ministerstvo bude uzatvárať mandátne zmluvy s nemocnicami, ktoré budú obsahovať dohodu o povinnom zriadení dozorných orgánov a ich kompetencií, predloženie ozdravného plánu a sankcionovanie jeho nedodržiavania. Nedodržiavanie ozdravných plánov bude mať za následok aktiváciu sankčných mechanizmov, pôjde o zmrazenie navyšovania miezd nad úroveň zákonom ustanoveného minima, nemožnosť čerpať ďalšie finančné prostriedky na oddlžovanie, iniciácia zmeny štatutárneho orgánu, či pokuta za porušenie zmluvných podmienok.

Poslanci pokračujú v rokovaní vo štvrtok ráno o deviatej hodine. Rokovanie by mali otvoriť rozpravou v druhom čítaní o návrhu novely zákona o športe z dielne koaličných poslancov Smeru-SD a SNS, ktorým chcú spresniť okruh subjektov, ktoré môžu byť rezortným športovým strediskom a upraviť vzorec pre výpočet podielu uznaného športu.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie