• Dnes je: Streda 17. januára 2018 meniny má Nataša

Poskytovanie náhradného výživného sa od budúceho roka upraví, ministerstvo schválilo novelu zákona

Poskytovanie náhradného výživného sa od budúceho roka upraví, ministerstvo schválilo novelu zákona

Novela zákona má od júla budúceho roka upraviť poskytovanie náhradného výživného ako preddavkovej dávky s cieľom zabezpečiť návratnosť vyplateného náhradného výživného.

BRATISLAVA 8. novembra (WebNoviny.sk) - Vláda v stredu schválila návrh novely zákona o náhradnom výživnom. Novela zákona má od júla budúceho roka upraviť poskytovanie náhradného výživného ako preddavkovej dávky.

"Cieľom je zabezpečiť návratnosť vyplateného náhradného výživného v prípadoch, ak povinná osoba dodatočne zaplatí výživné alebo ak sa exekučným konaním vo veci plnenia vyživovacej povinnosti vymôže výživné," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí ako predkladateľ návrhu.


Navrhovanou novelou zákona sa tiež spresňujú podmienky nároku na náhradné výživné v prípadoch, ak vymáhanie z cudziny nie je možné pre chýbajúcu súčinnosť žiadateľa o náhradné výživné s Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.

Súčasťou spresnenia podmienok nároku na náhradné výživné je aj vymedzenie situácií, pri existencii ktorých nárok na náhradné výživné nevznikne. Ide o prípady, ak je dieťa z výchovných dôvodov umiestnené v príslušnom zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, v špeciálnom výchovnom zariadení, alebo je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie