• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

Poliačik zostal zhrozený po preštudovaní stavu obrany Slovenska a žiada výsledky hodnotenia NATO

Poliačik zostal zhrozený po preštudovaní stavu obrany Slovenska a žiada výsledky hodnotenia NATO

Gajdošovo vysvetlenie žiadala skupina opozičných poslancov, podľa ktorých sú kroky rezortu obrany pochybné a vytvárajú dôvodné obavy a podozrenia BRATISLAVA 9.

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec Martin Poliačik prichádza na mimoriadnu schôdzu s doplnením uznesenia NR SR k dlhodobému plánu a aktuálnemu stavu modernizácie Ozbrojených síl (OS) SR o záväzok vlády SR zverejniť výsledky hodnotenia v rámci plánovacieho procesu NATO (NATO Defence Planning Process).

Ako povedal v piatok na tlačovej besede, po preštudovaní problematiky zostal zhrozený. "Že sa v oblasti obrany plytvá prostriedkami, vynakladajú sa neefektívne, je stará vec, ale že v dôsledku toho sme v situácii, keď nie sú dodržiavané základné záväzky a je narušená bezpečnosť tohto štátu, to ma prekvapilo," povedal. Podľa neho bezpečnosť štátu závisí od ozbrojených zložiek krajiny.


Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska, ktorý sa zúčastnil na tlačovej besede, uviedol, že naši vojaci fungujú v nedostatočných podmienkach. "Modernizácia armády je v zlom stave, neprichádzajú mladí vojaci," uviedol s tým, že elitní vojaci odchádzajú z ozbrojených síl. "Toto narúša základný aspekt bezpečnosti našej krajiny," uviedol a dodal, že aj o tomto by mali politici hovoriť.

Hodnotenie NATO je objektívne

Poliačik svoj návrh na doplnenie uznesenia odôvodňuje tým, že pravidelné hodnotenie NATO v oblasti obranného plánovania je objektívne a nezávislé hodnotenie, ktoré pomenováva stav a možnosti rozvoja OS SR. Dodal, že je na rozhodnutí členskej krajiny či toto hodnotenie zverejní, pričom mnoho členských štátov ako Holandsko, Nórsko, Dánsko či Slovinsko tak už niekedy, na rozdiel od Slovenska, urobili.

"Ako naznačil prejav prezidenta Andreja Kisku na poslednom veliteľskom zhromaždení Náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, prvé informácie z predbežných hodnotení odborníkov NATO naznačujú, že výsledky Slovenska budú negatívne," povedal Poliačik a podotkol, že zverejnenie tejto správy umožní viesť kvalitnú a na faktoch založenú diskusiu o strategickej otázke.

Gajdošove kroky sú vraj pochybné

Vysvetlenie od ministra obrany Petra Gajdoša žiadala skupina opozičných poslancov, podľa ktorých sú kroky rezortu obrany pochybné a vytvárajú dôvodné obavy a podozrenia.


Opozícia obviňuje ministerstvo obrany, že koná v oblasti plánovanej modernizácie armády netransparentne a má vážne podozrenia na porušovanie princípu nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií.

Problematickým nie je podľa opozície len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie