• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Pokračujú rokovania o koaličnej kríze, Fico s Bugárom si vypočujú návrhy Danka

Pokračujú rokovania o koaličnej kríze, Fico s Bugárom si vypočujú návrhy Danka

Dnes sa však vyriešenie situácie nečaká, Smer a Most si majú zobrať čas na analyzovanie návrhov národniarov.

BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Predsedovia troch koaličných strán Smeru Robert Fico, SNS Andrej Danko a Mosta Béla Bugár sa zídu po troch dňoch, aby sa pokúsili vyriešiť koaličnú krízu. Tá vznikla v pondelok vypovedaním Koaličnej zmluvy zo strany národniarov.


Koaličná rada nebude však rokovať na Úrade vlády SR, ako avizoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár po poslednom rokovaní vládnej trojky, ale v parlamente. Presadil to predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Dnes partneri očakávajú návrhy Danka k riešeniu koaličnej krízy. Dnes sa však vyriešenie situácie nečaká. Smer a Most si majú zobrať čas na analyzovanie návrhov národniarov.

Čaká ich viacero tém

SNS príde na rokovanie s tým, že trvá na vypovedaní súčasnej Koaličnej zmluvy a teda podľa informácií agentúry SITA trvá na príprave novej dohody. V nej má byť zakotvené vzájomné informovanie sa partnerov pred rokovaním vlády a parlamentu. SNS sa plánuje v piatok ohradiť proti Smerom. Podľa národniarov majú prichystané viaceré témy a Fico ich predbieha s ich oznámením.


Národniari tiež požadujú jasné stanovenie kompetencií. Prekáža im totiž, že nominanti Smeru sa starajú do všetkých rezortov. Danko bude zároveň namietať, že ministri kultúry a spravodlivosti Marek Maďarič a Lucia Žitňanská sa vyjadrujú k veciam, do ktorých im nič nie je.

Dôraz na sociálne opatrenia

Slovenská národná strana chce prísť v piatok na rokovanie Koaličnej rady aj s viacerými programovými požiadavkami, ktoré sa národniarom doteraz nepodarilo presadiť a narážajú na odpor viacerých ministrov za Smer. Podľa informácií agentúry SITA bude SNS klásť dôraz na sociálne opatrenia, ktoré majú pomôcť rodinám a dôchodcom, ide napríklad o presadenie 13. platu pre každého zamestnanca, ktorý by nebol zaťažený odvodmi a daňami. Predseda SNS Andrej Danko hovorí o 13. plate od marca.


Národniari tiež presadzujú ďalšie výhody pre zamestnancov. Ide napríklad o cestovné šeky. Tie by mali dostávať aj dôchodcovia. Keďže sa darí ekonomike štátu, SNS podľa informácií agentúry SITA presadzuje zníženie daňového zaťaženia. V štátnej správe chcú národniari dosiahnuť rast minimálnej mzdy. Pri týchto témach však narážajú na neochotu ministra financií Petra Kažimíra.

SNS chce presadiť kúpeľníctvo

SNS chce tiež presadiť tému, s ktorou išli do volieb, a to je pomoc slovenskému kúpeľníctvu. Má ísť o sériu legislatívnych zmien. Ide napríklad o návrh znížiť DPH na služby v kúpeľníctve a cestovnom ruchu či zjednodušenie investovania do podnikateľských zámerov v tejto sfére.


„Sme presvedčení, že vhodná legislatíva a stimuly pre podnikateľské subjekty pôsobiace v kúpeľníctve a v cestovnom ruchu môžu mimoriadne oživiť toto odvetvie, čím sa môže pozdvihnúť ekonomika krajiny, znížiť nezamestnanosť i pritiahnuť viac záujemcov zo zahraničia," uviedol nedávno Danko. SNS chce tiež klásť dôraz na budovanie cyklotrás.

Možnosť predčasných volieb

V Smere sa podľa informácií agentúry SITA v stredu začalo hovoriť o možnosti predčasných parlamentných volieb. Viacerí členovia užšieho vedenia Smeru ukazujú na nespoľahlivosť Andreja Danka ako koaličného partnera a trvajú na tom, že SNS sa ustupovať nemá. Odmietajú tiež uzatvorenie novej Koaličnej zmluvy. Ak podľa nich Danko neustúpi, treba vypísať predčasné voľby.


Most-Híd pripúšťa zmenu Koaličnej zmluvy, ale odmieta podpis novej. Podľa informácií agentúry SITA však Mostu-Híd neprekáža, aby sa Koaličná rada stretávala častejšie a rokovala o pripravovanej legislatíve.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie