• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Počet živnostníkov s minimálnymi sociálnymi odvodmi klesá

Počet živnostníkov s minimálnymi sociálnymi odvodmi klesá

Kým v roku 2015 platilo minimálne poistné na sociálne poistenie 74,4 % zo všetkých SZČO povinne platiacich sociálne odvody, za január až október tohto roka sa tento podiel znížil na 72,18 %.

BRATISLAVA 17. decembra (WebNoviny.sk) - Počet živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO), ktoré si platia poistné na starobné poistenie z minimálnych vymeriavacích základov, v posledných rokoch klesá.


Kým v roku 2015 platilo minimálne poistné 74,4 % zo všetkých SZČO povinne platiacich sociálne odvody, v januári až októbri tohto roka tento podiel klesol na 72,18 %. Naopak, zvyšuje sa počet SZČO, ktorí si platia poistné z reálneho vymeriavacieho základu. "Tento rok eviduje Sociálna poisťovňa 27,67 percenta takýchto SZČO, v roku 2015 ich bolo 25,32 percenta," uviedol Višváder.

Čím vyšší je vymeriavací základ, z ktorého si živnostník, ale aj každý poistenec, odvádza poistné, tým vyššie dávky môže počas aktívneho života poberať a vyšší môže mať v budúcnosti aj dôchodok. "Preto je dôležité platiť si poistné do Sociálnej poisťovne z reálneho vymeriavacieho základu a umelo si ho neznižovať," upozornil hovorca Sociálnej poisťovne.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie