• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Parkinson Slovensko odmieta nižšie úhrady za liek Duodopa, ministerke Kalavskej adresovali výzvu

Parkinson Slovensko odmieta nižšie úhrady za liek Duodopa, ministerke Kalavskej adresovali výzvu

Spoločnosť Parkinson Slovensko žiada ministerku zdravotníctva, aby neakceptovala odporúčanie kategorizačnej komisie.

BRATISLAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) - Občianske združenie (OZ) Spoločnosť Parkinson Slovensko zastupujúce pacientov bojujúcich s nevyliečiteľnou Parkinsonovou chorobou je sklamané a cíti sa oklamané postupom kategorizačnej komisie vo veci schvaľovania podmienenej úhrady lieku Duodopa.

Ako uviedlo v stanovisku, kategorizačná komisia na svojom zasadnutí 26. marca síce odporučila ministerke zdravotníctva zaradenie lieku Duodopa do kategorizačného zoznamu liekov, t.j. liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zároveň však komisia navrhla zásadné zníženie limitov úhrad, čo občianske združenie vníma ako neprijateľné.

Žiadna ochrana pre nových pacientov

Navrhované limity na maximálnu úhradu zo strany zdravotných poisťovní za liek na trojročné obdobie podmienenej kategorizácie nepokryjú podľa združenia potreby pacientov s Parkinsonovou chorobou a nevytvárajú žiaden ochranný finančný vankúš pre hradenie liečby nových pacientov.

"Veľmi sme si vážili prísľub zo strany rezortu z konca marca 2018, kedy ministerstvo verejne deklarovalo, že sa pacientom s Parkinsonovou chorobou zmení prístup k liečbe a úhrada nevyhnutnej liečby prejde z doterajšieho režimu tzv. výnimiek do systému podmienenej kategorizácie. Nemôžeme však súhlasiť s navrhovanými limitmi, ktoré v podstate zmrazia systém úhrad: jeden pacient musí zo systému von, aby mohol byť liečený ďalší, nový pacient," upozornila predsedníčka OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko Katarína Felixová.


Pôvodný návrh maximálnej úhrady zdravotných poisťovní za liek na obdobie podmienenej kategorizácie vytvárajúci ochranný finančný vankúš pre terajších aj nových pacientov bol max. úhrada ZP za liek na 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 2 786 160 eur, max. úhrada ZP za liek na 24 po sebe nasledujúcich mesiacov 5 645 650 eur, max. úhrada ZP za liek na 36 po sebe nasledujúcich mesiacov 8 578 440 eur.

Návrat k pôvodnej koncepcii

Nový, odporúčaný návrh úhrad zo strany kategorizačnej komisie predstavuje max. úhradu ZP za liek na 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 2,2 mil. eur, max. úhradu ZP za liek na 24 po sebe nasledujúcich mesiacov 4,4 mil. eur, max. úhradu ZP za liek na 36 po sebe nasledujúcich mesiacov 6,6 mil. eur.


"Navyše, kategorizačná komisia určila zaradenie lieku tak, že pacient si nebude môcť vybrať liek v mieste svojho bydliska, ale len v jednom z vybraných špecializovaných centier (Bratislava, Martin, Košice)," dodalo združenie.


Spoločnosť Parkinson Slovensko žiada ministerku zdravotníctva, aby neakceptovala uvedené odporúčanie kategorizačnej komisie, vrátila sa k pôvodne navrhovaným finančným limitom, čo umožní životne nevyhnutnú liečbu všetkým aj novým pacientom a dodržala tak verejný prísľub o tom, že "prioritou ministerstva zdravotníctva aj naďalej zostáva, aby sa zdroje z verejného zdravotného poistenia používali férovo a efektívne pre všetkých a pacienti nemuseli byť odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či výnimku schváli alebo nie“.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie