• Dnes je: Utorok 19. júna 2018 meniny má Alfréd

Ophelia sa blíži k Írsku a Veľkej Británii, krajiny očakávajú prudký a deštruktívny vietor

Ophelia sa blíži k Írsku a Veľkej Británii, krajiny očakávajú prudký a deštruktívny vietor

Juh Írska by mala cyklóna dosiahnuť dopoludnia.

LONDÝN 16. októbra (WebNoviny.sk) - Post-tropická cyklóna Ophelia, ktorá sa pohybuje vo východnom Atlantiku, postupuje od Azorských ostrovov a blíži sa k Írsku a Veľkej Británii.


Rýchlosť vetra, ktorý ju sprevádza, pritom dosahuje 140 kilometrov za hodinu. Podľa predpovedí by sa Ophelia, ktorá bola cez víkend hurikánom tretej kategórie, mala dostať k južnému Írsku v pondelok v dopoludňajších hodinách a v noci by sa mala presunúť ku Škótsku.

Podľa írskej meteorologickej služby, zvyšky hurikánu so sebou prinesú "prudký a deštruktívny" nárazový vietor s rýchlosťou do 130 kilometrov za hodinu, prudký dážď a búrkové vlny.

Najvyššie vyrovania pre celú krajinu

Írska meteorologická služba vydala najvyššie varovania platné pre celú krajinu. Úrady v pondelok zatvorili školy aj univerzity, motoristov a cyklistov varovali, aby sa počas búrky nezdržiavali na cestách. Zrušili tiež väčšinu trajektov medzi Írskom a Spojeným kráľovstvom. Ophelia ovplyvní aj leteckú dopravu.


Spoločnosti Ryanair a Aer Lingus zrušili pre zlé počasie lety, letisko v Dubline očakáva zrušenie 90 percent plánovaných letov. Írsky premiér Leo Varadkar prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter oznámil, že do najviac ohrozených oblastí vláda vyslala obranné sily.

Najhoršia búrka za 500 rokov

Britská meteorologická služba varovala, že v Severnom Írsku môže Ophelia priniesť nárazový vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu a spôsobiť výpadky elektriny, narušenie dopravy a telefónneho signálu.

Silný vietor predpovedala aj pre Škótsko, Wales aj Anglicko. Vo Veľkej Británii je pripravených na riešenie krízových situácií, ktoré by mohli v dôsledku Ophelie vzniknúť, v pohotovosti 1 200 vojakov.

Podľa korešpondenta BBC Chrisa Pagea, je Ophelia najhoršou búrkou na írskom ostrove za ostatného pol storočia. V pondelok je zhodou okolností 30. výročie veľkej búrky z roku 1987, ktorá zabila 22 ľudí a povyvracala v Británii 15 miliónov stromov.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasiePozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie