• Dnes je: Piatok 22. júna 2018 meniny má Paulína

OPEC očakáva silnejší rast globálneho dopytu po rope

OPEC očakáva silnejší rast globálneho dopytu po rope

Za celý tento rok sa svetový dopyt po rope podľa Organizácie krajín vyvážajúcich ropu zväčší o 1,53 mil.

VIEDEŇ 13. novembra (WebNoviny.sk) - Globálny dopyt po rope podľa prognózy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) za tento rok posilní o 1,53 mil. barelov denne na úroveň 96,94 mil. barelov denne. Kartel to uviedol v pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnil v pondelok na svojej internetovej stránke. Prognózu rastu dopytu po rope tak OPEC v porovnaní so svojou predošlou predpoveďou zlepšil o 74 tis. barelov denne.

V budúcom roku kartel očakáva rast globálneho dopytu o približne 1,51 mil. barelov denne na 98,45 mil. barelov denne, čo je oproti minulomesačnej predpovedi vylepšenie o 0,13 mil. barelov denne.


Kartel odhaduje, že dopyt po jeho rope bude za tento rok na úrovni 33 mil. barelov denne, čo by bol medziročný rast o približne 0,71 mil. barelov denne. V budúcom roku očakáva rast dopytu po svojej rope na 33,4 mil. barelov denne. V októbri podľa sekundárnych zdrojov OPEC znížil ťažbu o 151 tis. barelov denne na úroveň v priemere 32,59 mil. barelov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu ďalej uviedla, že v troch kvartáloch tohto roka sa svetové zásoby ropy znížili. Globálny dopyt po rope totiž počas januára až septembra medziročne stúpol o 1,6 mil. barelov denne, ale globálna ponuka sa zväčšila iba o 0,7 mil. barelov denne.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie