• Dnes je: Streda 23. mája 2018 meniny má Želmíra

OĽaNO doplnilo svoje rady „ľuďmi z praxe“, novými poslankyňami sú zdravotná sestra a pedagogička

OĽaNO doplnilo svoje rady „ľuďmi z praxe“, novými poslankyňami sú zdravotná sestra a pedagogička

Poslanecký klub má zo 17 členov až šesť žien, hovorí Matovič BRATISLAVA 30.

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) - V parlamente má oddnes priame zastúpenie 40-tisíc zdravotných sestier. Na tlačovej besede to uviedol líder hnutia OĽANO Igor Matovič po tom, čo Elena Červeňáková a Natália Milanová zložili poslanecký sľub a stali sa poslankyňami NR SR. Nahradili tak novozvolených predsedov samosprávnych krajov Eriku Jurinovú a Jozefa Viskupiča.

Ako Matovič uviedol, OĽANO splnilo dva piliere hnutia, a to, že poslanec nesmie sedieť na dvoch stoličkách a vykonávať zároveň dve verejné funkcie a tým druhým je, že na začiatok volebnej kandidátky dávajú nové tváre a ľudí z praxe.


Vďaka tomu sa do parlamentu dostávajú noví ľudia, ktorí doposiaľ v parlamente nepôsobili. "Obe posilnili náš tím," povedal s tým, že zvyšujú náskok a spomedzi všetkých parlamentných strán majú v poslaneckom klube zo 17 poslancov až šesť žien. Podotkol, že Smer-SD má v 49- člennom poslaneckom klube iba tri ženy.

Prax zdravotnej sestry

Elene Červeňáková, ktorá v utorok zložila poslanecký sľub v pléne NR SR, chce svoj mandát vykonávať zodpovedne. Povedala to na tlačovej besede. Ako uviedla, má 39-ročnú prax zdravotnej sestry.

"Chcem zodpovedne a s pokorou pristúpiť k tejto práci, spoluvytvárať zákony, ktoré budú platiť pre nás všetkých. Byť tlmočníkom požiadaviek pacientov, sestier. Naďalej sa budem zasadzovať za práva svojich kolegýň-sestier tak, ako to robím z pozície prezidentky Regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek Košice I," uviedla. Podľa nej potrebujeme zmenu systému v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorá zlepší spoločenské postavenie sestier a zdravotníckych pracovníkov.


"Chcem prinášať za pomoci poslaneckého klubu OĽANO, ktorý dal šancu sestrám, aby mohli kandidovať do parlamentu, premyslené a efektívne riešenia a reálne pomôcť zlepšiť situáciu v zdravotníctve," uviedla.

Historička a pedagogička

Nová poslankyňa Natália Milanová, ktorá v utorok tiež zložila poslanecký sľub, je historička a vyštudovaná pedagogička. "Som učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. História je však moja srdcovka. Mojou filozofiou je urobiť všetko pre to, aby si ju obľúbili a porozumeli jej už deti. Poznanie minulosti nám umožňuje lepšie porozumieť súčasnosti a tvoriť lepšiu budúcnosť," povedala.

V NR SR bude pôsobiť vo výbore pre kultúru a médiá a angažovať sa bude aj v otázkach školstva. "Kultúra a vzdelanosť sú pre mňa spojené nádoby," uviedla s tým, že práve kultúra a vzdelanosť oslobodzujú, pomáhajú rozlišovať dobro od zla, správnosť od nesprávnosti, učia zodpovednosti, zlepšujú kvalitu života.


"V rámci svojej parlamentnej aktivity sa chcem zamerať na lepšiu podporu obnovy kultúrnych pamiatok, ktoré nám v mnohých prípadoch trestuhodne chátrajú a doslova padajú na hlavu. Jedným z očividných prípadov je aj kaštieľ v Rusovciach, ktorý v rukách úradu vlády čaká už niekoľko rokov na rekonštrukciu," podotkla.

Tehotná poslankyňa plánuje spojiť materstvo a prácu. "Do pôrodu chcem pracovať čo najdlhšie, ako sa bude dať," dodala s tým, že na júnovej schôdzi by sa už rada naplno zúčastnila.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie