• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2018 meniny má Frederik(a)

Od kolísky v kráse – Aupark Bratislava sa obliekol do kroja

Od kolísky v kráse – Aupark Bratislava sa obliekol do kroja

Bratislava, 18.10.2017 ( WBN/PR ) – Inšpirujú sa ním módne domy ako A. McQueen, či Comme des Garcons. Nosili ho naši prastarí rodičia, je odkazom kultúrneho dedičstva. Ľudový kroj – čistá, nezameniteľná a autentická krása, ktorú overil čas.


Spoznajte ju počas unikátnej výstavy „Od kolísky v kráse“, ktorá je súkromnou zbierkou ženských a detských krojov spisovateľky Tamary Šimončíkovej Heribanovej. Širokej verejnosti je sprístupnená po prvýkrát v Auparku Bratislava, od 10. do 25. októbra.


Kroj 19.jpg


Je nadčasový a podnecuje k tvorbe


Jedinečnosť materiálov, unikátne techniky tvorby ako aj rozdielnosť krojov podľa regiónov fascinujú i dnes. Dokonca stále viac. Kroj, jeho jednotlivé časti, sa dnes tešia veľkej obľube neviest. Tie ho s nadšením a čoraz častejšie zohľadňujú pri tvorbe svojich svadobných šiat. Je inšpiráciou pre kolekcie tých najzvučnejších módnych značiek. Nechajte sa ním očariť aj vy.


Spoznajte číru slovenskú krásu, príďte si pozrieť vybranú časť zbierky známej spisovateľky, ktorá je po prvýkrát dostupná verejnosti. Bratislavský Aupark tak nadväzuje na úspešné projekty z minulosti, akými bola napríklad exhibícia slovenských dizajnérov či výstava historických topánok. „O výstave, ktorá predstaví krásu slovenských ľudových krojov, sme uvažovali už dlhšiu dobu, no hľadali sme toho správneho partnera. Sme veľmi radi, že Tamara Šimončíková Heribanová prijala ponuku na spoluprácu a spoločne sme sa pustili do tvorby tohto výnimočného projektu. Srdečne všetkých pozývame, aby si prišli spolu s nami vychutnať krásu nášho kultúrneho dedičstva,“ informuje Petra Foltýnová, marketingová manažérka Auparku Bratislava.


Kroj20.jpg


Slovenské haute couture


Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová už roky popularizuje krásu slovenského ľudového odevu. Vďaka jej aktivitám v tomto odvetví, začali mnohí spájať historický sviatočný odev roľníckej spoločnosti s adekvátnym pomenovaním SLOVENSKÉ HAUTE COUTURE. „Ak sa na to pozeráme z tohto pohľadu, je na mieste hovoriť o najvyššom umení krajčírstva, keďže zhotovenie niektorých náročných a pracných kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské autentické kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ hovorí zberateľka.


Klenoty zachránené pre náš obdiv


Počas výstavy „Od kolísky v kráse“ spoznajú návštevníci nádheru hneď viacerých regiónov Slovenska. Obdivovať bude možné kroje zo Záhoria, Považia, Kopaníc, Tekova, Hontu, Horehronia, Podpoľania, Liptova, Novohradu, Gemera či Horného Liptova. V rámci svojej zberateľskej záľuby sa podarilo Tamare Šimončíkovej Heribanovej získať viaceré skutočné rodinné klenoty, a tak sa môžu starostlivo uchovať pre ďalšie generácie. Na výbere tých, ktoré budú predstavené v Auparku, spolupracovala s renovátorkou a poradkyňou pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby, Zuzanou Tajek Piešovou. Odborná garantka tejto výnimočnej výstavy považuje prezentáciu tradičného odevu za dôležitú aj z dôvodu, aby si nasledujúce generácie uvedomili šikovnosť, tvorivosť a precíznosť našich predkov. „Tieto hodnoty sú nadčasové, tradícia je súčasť našej identity. Aj keď ručné remeslo dnes často nahrádzajú stroje, predsa len tam chýba duša a srdce – potenciál vložený od autora, tvorcu výrobku,“ tvrdí odborníčka.


Kroj21.jpg


Originálna taška do zbierky


Z výstavy si bude možné odniesť nielen zážitok, ale aj štýlovú spomienku. V rámci spolupráce s centrom navrhla Tamara Šimončíková Heribanová i nákupnú tašku v limitovanom počte – už tradičný darček počas Hriešne dobrých nákupov. Vernostným zákazníkom tak pribudne ďalší doplnok do zbierky – v minulosti tašku navrhli viacerí módni dizajnéri: Boris Hanečka, Marcel Holubec, Ema Klein a Hana Převrátilová. Inšpiráciou bol tentokrát ľudový motív. „Mojou víziou bolo od začiatku vyhnúť sa akémukoľvek výraznejšiemu abstrahovaniu a modernizovaniu tradičného. Vychádzala som z pocitu, že niečo tak dokonalé ako je storočná výšivka, ktorej zhotovenie trvalo štyri mesiace, by nemala zažiť invazívnejší zásah techniky. Tašku zdobí fotografia detailu výšivky hornostredských rukávcov z mojej zbierky, v kombinácii s príbehom, ktorý predstavuje atmosféru, v ktorej pred storočím vznikla,“ prezrádza známa spisovateľka. Na tvorbe tašky sa podieľala i renomovaná art directorka, grafická dizajnérka Zuzana Guothová.


Príďte v dňoch od 10. do 25. októbra do Auparku Bratislava a spoznajte krásu slovenských ľudových krojov.


Odporúčame:
Prichádza neobvyklé studené počasie, najstudenejšie obdobie tejto zimy

Pozrite si náš nový Magazín!

Úžasný efekt stál takmer rok práce a spotreboval 42 tisíc zápaliekZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie