• Dnes je: Utorok 20. marca 2018 meniny má Víťazoslav

Novým šéfom Euroskupiny sa nestane minister Kažimír, ale socialista Centeno

Novým šéfom Euroskupiny sa nestane minister Kažimír, ale socialista Centeno

Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite, je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015.

BRUSEL 4. decembra (WebNoviny.sk) - Na post šéfa Euroskupiny, čiže neformálneho združenia ministrov financií krajín eurozóny, zvolili šéfa portugalského rezortu financií, socialistu Mária Centena.

O funkciu, o ktorej obsadení sa hlasovaním rozhodlo v pondelok, sa uchádzali aj slovenský minister financií Peter Kažimír a ministri financií Luxemburska a Lotyšska.

Centeno, ktorý nahradí doterajšieho šéfa Euroskupiny, holandského socialistu Jeroena Dijsselbloema, sa funkcie ujíma v čase, keď eurozóna je v oveľa lepšej forme. Ekonomika výrazne rastie a obavy o budúcnosť Grécka v menovej únii sa zmenšili, pričom sa ráta s tým, že Atény prestanú prijímať núdzovú pomoc na budúci rok v lete.


Centeno vzdelanie získal na Harvardovej univerzite. Je členom portugalskej vlády, ktorá sa moci ujala v decembri 2015 a demonštratívne zrušila mnohé úsporné opatrenia prijaté v krajine v súvislosti s núdzovou pomocou v sume 78 mld. eur z roku 2011.

Centeno pred tým, ako sa stal ministrom, kritizoval úsporné opatrenia ako príčinu tri roky trvajúcej recesie v krajine. Portugalská ekonomika teraz opäť rastie a prognózuje sa, že za tento rok sa zväčší o 2,3 percenta.
Odporúčame:
Aké bude počasie na jar 2018 a kedy sa začne výraznejšie otepľovať?Pozrite si náš nový Magazín!

Mloky odhalili tajomstvá ich zázračných regeneračných schopností ukrytých v DNAZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie