• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Nepál zakázal horolezcom samostatný výstup na hory, chce zvýšiť bezpečnosť v horách

Nepál zakázal horolezcom samostatný výstup na hory, chce zvýšiť bezpečnosť v horách

Na základe nových pravidiel budú musieť zahraničných horolezcov pri ich výstupoch sprevádzať sprievodcovia.

KÁTHMANDU 30. decembra (WebNoviny.sk) - Nepál prijal novelu zákona, ktorá zakazuje horolezcom samostatne liezť na tamojšie hory vrátane Mount Everestu.

Podľa jedného z predstaviteľov miestneho cestovného ruchu má daná legislatíva za cieľ znížiť počet nehôd a urobiť horolezectvo v miestnych horách bezpečnejším. Na základe nových pravidiel budú musieť zahraničných horolezcov pri ich výstupoch sprevádzať sprievodcovia. Ako informuje spravodajský portál BBC, nepálske úrady dúfajú, že to vytvorí nové pracovné miesta pre miestnych horských sprievodcov.


Podľa nového nariadenia na nepálske hory nebudú môcť vyjsť ani ľudia s dvoma amputovanými končatinami a nevidiaci horolezci. Tento krok sa však už stretol s kritikou. Horolezec Hari Budha Magar, ktorý prišiel o obe nohy, ho napríklad nazval "diskriminačným" a "nespravodlivým".

Počas tohto roku sa snažil na Everest vyliezť rekordný počet horolezcov, tieto pokusy sa však neobišli bez obetí, zdôrazňuje BBC. Tento rok pri pokuse zdolať najvyšší vrch sveta zahynulo šesť ľudí vrátane 85-ročného nepálskeho horolezca Mina Bahadura Sherchana, ktorý sa snažil obhájiť titul najstaršej osoby na vrchole Everestu. Známy švajčiarsky horolezec Ueli Steck taktiež zahynul tento rok v nepálskych Himalájach.

Od roku 1920 zahynulo na Evereste viac ako 200 ľudí. Medzi príčiny ich smrti patria napríklad lavíny, pády či akútna horská choroba.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie