• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Náhle rozvody zo strany moslimských mužov v Indii možno skončia, parlament posudzuje ich zákaz

Náhle rozvody zo strany moslimských mužov v Indii možno skončia, parlament posudzuje ich zákaz

Podľa islamského práva majú moslimovia oprávnenie rozviesť sa so svojou ženou vyslovením slova talaq, ktoré znamená rozvod, trikrát za sebou.

NAÍ DILLÍ 28.decembra (WebNoviny.sk) - Dolná komora indického parlamentu schválila návrh zákona, na základe ktorého budú okamžité rozvody zo strany moslimských mužov protizákonné a bude za ne hroziť trest odňatia slobody až na tri roky.

Stalo sa tak pár mesiacov po tom, ako Najvyšší súd rozhodol, že takéto konanie je protiústavné. Podľa islamského práva majú moslimovia oprávnenie rozviesť sa so svojou ženou vyslovením slova talaq, ktoré znamená rozvod, trikrát za sebou.

Vláda premiéra Narendru Modiho čelí za návrh zákona kritike zo strany opozície, ktorej sa nepáči, že ho s nimi neprerokovali pred predložením do parlamentu. Skôr než vojde do platnosti ho ale musí schváliť aj horná komora parlamentu.

Podľa slov aktivistky za ženské práva Zakie Soman je tento zákon pre moslimské ženy veľmi potrebný. Zatiaľ čo kresťanky a hinduistky sú chránené zákonmi platnými pre Indiu, moslimky podľa nej čelia právnej diskriminácii a musia sa riadiť zákonmi vyplývajúcimi z islamu.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie