• Dnes je: Pondelok 19. marca 2018 meniny má Jozef

Na Slovensku zaznamenali ďalší výskyt fipronilu, opäť vo vajciach z Poľska

Na Slovensku zaznamenali ďalší výskyt fipronilu, opäť vo vajciach z Poľska

Vajcia s fipronilom pochádzajú z poľskej farmy Ferma Drobiu Wieslaw Basta.

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) - Slovenskí veterinári pokračujú v kontrolách zameraných na slepačie vajcia, hydinové mäso a výrobky z vajec.

Vajcia sú hmotnostnej triedy "M"

Vajcia kontaminované nepovoleným množstvom insekticídu fipronil sa našli v prevádzke Ján Pankuch - Agropank z Kračúnoviec. Informovala o tom Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) na základe oznámenia o zistení nevyhovujúceho výrobku Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR (ŠVPS).


"Vo vajciach, ktoré prevádzke dodala poľská firma P.P.H. Drobeksan, namerali veterinári 0,011 miligramu fipronilu na kilogram vajec. To je dvojnásobne väčšie množstvo, ako povoľujú predpisy. Dotknuté vajcia pochádzajú z poľskej farmy Ferma Drobiu Wieslaw Basta. Veterinári ich nariadili okamžite stiahnuť z trhu," uviedla ÚHS na svojej webovej stránke. Dotknuté vajcia sú hmotnostnej triedy "M" s dátumom minimálnej trvanlivosti do 9. decembra tohto roku.

Kupujte slovenské vajcia

Konzumácia menšieho množstva kontaminovaných vajec by dospelým nemala spôsobiť zdravotné problémy, u detí je riziko výrazne vyššie, upozorňuje na svojom webe ÚHS. Pri konzumácii väčšieho množstva môžu podľa ÚHS nastúpiť poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

„Únia hydinárov Slovenska v tejto súvislosti znovu pripomína, aby sa zákazníci orientovali na nákup vajec slovenského pôvodu s označením SK na škrupine. Najmä v tomto predvianočnom období, keď sa v supermarketoch objavilo množstvo vajec zo zahraničia a ako nasvedčuje aj nález ŠVPS, neraz pochybnej kvality,“ dodáva ÚHS.
Odporúčame:
Aké bude počasie na jar 2018 a kedy sa začne výraznejšie otepľovať?Pozrite si náš nový Magazín!

Mloky odhalili tajomstvá ich zázračných regeneračných schopností ukrytých v DNAZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie