• Dnes je: Štvrtok 24. mája 2018 meniny má Ela

Na Slovensko prileteli myšiarky močiarne, znamenajú príchod zimy

Na Slovensko prileteli myšiarky močiarne, znamenajú príchod zimy

Myšiarka močiarna je na Slovensku pomerne vzácna, jej zimoviská sa nachádzajú hlavne v oblasti Britských ostrovov, Holandska, Dánska či Nemecka.

BRATISLAVA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Na juhozápade Slovenska zaznamenali ornitológovia prvé zimujúce jedince myšiarky močiarnej, ktorej prílet znamená nástup zimy.

„Tak, ako lastovička symbolizuje príchod jari, prílet myšiarok močiarnych môžeme považovať za predzvesť zimy. Ide o sovu, ktorá obýva v Európe hlavne jej severnejšie oblasti,“ uviedol Tomáš Veselovský z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Na Slovensku je pomerne vzácna

Myšiarka močiarna je na Slovensku pomerne vzácna. Jej zimoviská sú hlavne v oblasti Britských ostrovov, Holandska, Dánska či Nemecka a len niektoré jedince zaletia až do strednej Európy.


Veselovský prezradil, že myšiarka močiarna cez deň oddychuje netradične na zemi. „Spoločne, v menších kŕdľoch, si jedince vyhliadnu vhodné územie na denný oddych. Vyvýšené trsy vegetácie v mokradiach a lúky sú miesta, ktoré myšiarky močiarne s obľubou využívajú. Pred predátormi ich chráni vynikajúci sluch a maskovanie pripomínajúce okolitú vegetáciu,“ vysvetlil. Najvhodnejší čas na pozorovanie myšiarky močiarnej je podľa neho za šera, keď začína loviť. „Pokiaľ myšiarka nevyletí, je takmer nemožné ju spozorovať,“ dodal.

Najznámejšie zimoviská myšiarok močiarnych

Na Slovensku podľa Veselovského môžeme pozorovať aj ďalší druh myšiarky. Medzi ľuďmi známejšia myšiarka ušatá využíva na oddych najčastejšie mestské prostredie. V chladných jesenných a zimných dňoch posedávajú spoločne desiatky jedincov najmä na ihličnatých stromoch v okolí kostolov, škôl či rodinných domov.

Myšiarka močiarna je vzácnejšia. Kým počet myšiarok ušatých sa u nás počas zimy odhaduje na 7000 jedincov, myšiarok močiarnych je sotva pár stoviek.

Najznámejšie zimoviská myšiarok močiarnych sú v okresoch Michalovce, Trebišov, Sobrance, Košice okolie, Nové Zámky, Galanta, Komárno, Levice, Dunajská Streda, Trnava. Niektoré myšiarky močiarne na Slovensku aj hniezdia, a to najmä v okresoch Michalovce, Trebišov, Nové Zámky, Galanta, Komárno a Bratislava.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie