• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Mor si na Madagarskare vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych, financie na liečbu chýbajú

Mor si na Madagarskare vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych, financie na liečbu chýbajú

Odborníci predpokladajú, že ak nezískajú čo najrýchlejšie potrebné financie na pomoc, každý mesiac pribudne tisíc nových prípadov ochorenia.

NEW YORK 20. októbra (WebNoviny.sk) - Mor si na Madagaskare vyžiadal už 89 mŕtvych, pričom 13 z nich zomrelo v utorok. Na ostrove do stredy zaznamenali 1032 prípadov nakazenia, z toho 67 percent ľudí trpí pľúcnym morom.

Ako oznámil hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric, pľúcny mor predstavuje väčšie riziko ako bubonický mor.

Bubonický mor

Dujarric oznámil, že doteraz sa im podarilo získať na boj proti chorobe len 26 percent z potrebných 9,5 milióna dolárov (v prepočte približne osem miliónov eur).


Krajina zaznamenáva približne 400 prípadov nakazenia morom ročne, čo je viac ako polovica zo všetkých prípadov na svete, informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Väčšinou diagnostikujú bubonický mor, a to medzi obyvateľmi horských oblastí.

Peniaze na pomoc

Teraz sa však choroba po prvý raz začala šíriť najmä vo veľkých mestách Antananarivo a Toamasina, pričom ľudia trpia prevažne pľúcnym morom, ktorý sa prenáša kýchaním či kašľaním. V prípade včasnej diagnózy je možné chorobu vyliečiť antibiotikami. V niektorých prípadoch však nakazený môže zomrieť počas 24 hodín.

Podľa Dujarrica odborníci predpokladajú, že ak nezískajú čo najrýchlejšie potrebné financie na pomoc, každý mesiac pribudne tisíc nových prípadov moru.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie