• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Miska z čias dynastie Sung sa stala najdrahším predaným kúskom čínskeho porcelánu v histórii

Miska z čias dynastie Sung sa stala najdrahším predaným kúskom čínskeho porcelánu v histórii

Najdrahším predaným kúskom čínskeho porcelánu sa stala zelenomodrá miska z čias dynastie Sung.

HONGKONG 4. októbra (WebNoviny.sk) - Na aukcii v Hongkongu vydražili 1000 rokov starú misku z čias čínskej dynastie Sung za takmer 38 miliónov dolárov (v prepočte približne 32 miliónov eur), čím sa stala najdrahším predaným kúskom čínskeho porcelánu v histórii.

Aukčný dom Sobethy uviedol, že predať sa ju podarilo po 20 minútach ponúk od prítomných aj telefónnych dražiteľov. Porcelánová miska meria 13 centimetrov je lesklá a má zelenomodrú farbu. Jej kupca si želal zostať v anonymite.


Dražba začínala na sume 10,2 milióna dolárov, víťazná ponuka prišla od dražiteľa cez telefón. Vedúci pre čínske umenie aukčného domu Sotheby Nicolas Chow uviedol, že miska je neuveriteľne vzácna.

Podľa jeho slov tak vysokú cenu neočakávali, boli si ale istí, že o ňu bude boj. Tento typ čínskeho porcelánu sa vyskytuje veľmi ojedinele, je však zároveň najviac diskutovaným a obdivovaným.

Cena za misku prevýšila rekord z roku 2014, keď predali pohár na víno z čias čínskej dynastie Ming za 36 miliónov dolárov (viac ako 30,6 milióna eur). Kúpil ho finančník Liu Yiqian, ktorý je jedným z najbohatších mužov Číny a najvýznamnejších zberateľov umenia.

 

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie