• Dnes je: Nedeľa 24. júna 2018 meniny má Ján

Ministerstvo vnútra pomôže obciam s vysporiadaním pozemkov v rómskych komunitách

Ministerstvo vnútra pomôže obciam s vysporiadaním pozemkov v rómskych komunitách

Účelom projektu je zrýchlenie procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít.

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ako sprostredkovateľský orgán pre Operačný program Ľudské zdroje schválil Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) žiadosť o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt

Podpora vysporiadania pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách“. Je to jeden z programov balíka ÚSVRK, realizovaného prostredníctvom súboru národných projektov v 150 obciach. Účelom projektu je zrýchlenie procesu integrácie marginalizovaných rómskych komunít v štyroch strategických oblastiach - vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie a bývanie.

Odborná pomoc a asistencia

Ambíciou tohto národného projektu je čo najskôr spustiť a zabezpečiť zapojenie obcí do vysporiadania pozemkov prostredníctvom aktualizácie a získania nových údajov v teréne. Obciam sa dostane pomoc aj vo forme informačných, osvetových a mediačných činností tak, aby celý proces úspešne zvládli,“ povedala generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) Adela Danišková.

V rámci národného projektu oprávneným obciam poskytnú odbornú pomoc a asistenciu pri vysporiadaní pozemkov v marginalizovaných rómskych komunitách. „Dôsledkom nevysporiadaných pomerov je, že domy nie je možné pripojiť na technickú vybavenosť, akou je napríklad vodovod, kanalizácia či plyn. Takýto stav má za následok nízky štandard kvality a hygieny bývania, čo sa odráža na celkovej kvalite života v obci a bráni to premene osád na nové dediny. Celý projekt je veľmi náročný, pretože obdobný národný projekt sa doteraz nerealizoval. Založený je však na doterajších skúsenostiach úradu a dlhodobej príprave, do ktorej boli zapojení aj odborníci v rámci pracovnej skupiny zameranej na zlepšenie legislatívy v oblasti pozemkových úprav,“ uviedol k národnému projektu Ábel Ravasz.

Výzvu vyhlásili v apríli

Výzvu na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre národný projekt vyhlásilo ministerstvo vnútra v apríli. ÚSVRK následne predložil žiadosť o tento príspevok.

Schvaľovanie, ktoré pozostávalo z administratívnej kontroly žiadosti a odborného hodnotenia, bolo úspešne ukončené vydaním Rozhodnutia o schválení Žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku 24. augusta.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie