• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Minister Kažimír očakáva pri voľbe šéfa Euroskupiny férovú súťaž, jeho protivníkom je Portugalec

Minister Kažimír očakáva pri voľbe šéfa Euroskupiny férovú súťaž, jeho protivníkom je Portugalec

Minister financií Peter Kažimír očakáva pri voľbe nového predsedu Euroskupiny férovú súťaž.

BRATISLAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) - Minister financií Peter Kažimír očakáva pri voľbe nového predsedu Euroskupiny férovú súťaž. Vyjadril sa tak v pondelok v Bruseli pred stretnutím ministrov financií eurozóny, na ktorom sa má nový šéf Euroskupiny v tajnom hlasovaní vyberať.

Vyhlásenia, že svojou kandidatúrou prekvapil, pretože európski socialisti majú iného kandidáta, považuje za skreslené. V sociálnej domokracii totiž podľa Kažimíra k jednohlasnej zhode na kandidátovi nedošlo.

Rovnováha medzi starými a novými krajinami

"Dosiahli sme ju najprv na mene Piera Carla Padoana, ktorého sme silne podporovali. Ale keďže sa on rozhodol vzdať tejto možnosti, tak sme nakoniec nedosiahli žiadnu zhodu a preto sme dvaja členovia rodiny sociálnych demokratov, ktorí sa uchádzajú o tento post," vyhlásil v Bruseli Kažimír.

Minister pritom pripúšťa, že aj výber predsedu Euroskupiny môže byť o hľadaní rovnováhy medzi starými a novými členskými krajinami.


"Európa nie je len o balansoch medzi juhom a severom, ale je to aj o vyrovnaných šanciach medzi starými a novými členskými krajinami. Keď sa pozriete na európsku mapu, tak zistíte, že reprezentácia zo strany nových členských krajín je veľmi malá. Áno, aj to je v hre," dodal.

Portugalec je favoritom na víťaza

Skutočnosť, že ako favorit na predsedu Euroskupiny sa v médiách označuje práve druhý kandidát európskych socialistov, Portugalec Mário Centeno, považuje Kažimír za súčasť boja. Ten je však podľa ministra doteraz medzi všetkými kandidátmi veľmi férový a všetko ostatné považuje za mediálne špekulácie.

"A, samozrejme, každý má svojich priaznivcov, ale aj kritikov. To je úplne prirodzené a legitímne," dodal.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie