• Dnes je: Štvrtok 24. mája 2018 meniny má Ela

Medzi Ruskom a Spojenými štátmi došlo ku konfliktu v Bezpečnostnej rade OSN, dôvodom bola Sýria

Medzi Ruskom a Spojenými štátmi došlo ku konfliktu v Bezpečnostnej rade OSN, dôvodom bola Sýria

Rusko najprv vetovalo americkú rezolúciu a neskôr jeho konkurenčný dokument nezískal potrebných deväť hlasov.

NEW YORK 17. novembra (WebNoviny.sk) - Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) neschválila konkurenčné rezolúcie USA a Ruska o predĺžení mandátu pre expertov vyšetrujúcich chemické útoky v Sýrii.

Japonsko neskôr požiadalo o 30-dňové predĺženie pôsobenia Spoločného vyšetrovacieho mechanizmu (JIM), o ktorom by mala rada diskutovať v piatok.

Rusko vetovalo americkú rezolúciu

Počas trojhodinovej drámy najprv Rusko vetovalo americký návrh rezolúcie, ktorú podporilo 11 z 15 členov BR OSN, pričom Bolívia sa pridala k Rusku, ktoré hlasovalo proti a Čína s Egyptom sa zdržali. Ruský vyslanec pri OSN Vasilij Nebezňa následne stiahol ruskú rezolúciu, no Bolívia ju opätovne predložila a vyzvala na hlasovanie.


Dokument však nezískal potrebných deväť hlasov, keďže len Rusko, Čína, Bolívia a Kazachstan hlasovali za, sedem členov bolo proti a štyria sa zdržali.

Sýria odmietla použitie chemických zbraní

Predmetom sporu bola žiadosť Ruska, najdôležitejšieho spojenca Sýrie, o zmeny v spôsobe fungovania JIM , zatiaľ čo Spojené štáty trvali na tom, aby sa zachoval jeho súčasný mandát. Po hlasovaní sa následne USA a Rusko začali navzájom obviňovať z ukončenia fungovania JIM, pričom obe strany tvrdili, že chceli, aby pokračoval vo svojej práci.

Rusko kritizuje zistenia JIM, podľa ktorých sýrska vláda v minimálne dvoch prípadoch, pri útokoch v rokoch 2014 a 2015, použila chlór, a v apríli v Chán Šajchún sarín, ktorý zabil asi stovku ľudí. Sýria obvinenia z používania chemických zbraní opakovane odmieta. Rusko využilo svoje právo veta na podporu Sýrie už desiaty raz.

Nové kolo sýrskych mierových rozhovorov pod záštitou OSN by sa malo začať 28. novembra v Ženeve.

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie