• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Lekári nemajú v návrhu zákona povinnosť vykonávať prehliadky mŕtvych tiel, tvrdí ministerstvo

Lekári nemajú v návrhu zákona povinnosť vykonávať prehliadky mŕtvych tiel, tvrdí ministerstvo

Po novom bude zabezpečovať prehliadky mŕtvych organizátor, ktorý vzíde z verejného obstarávania.

BRATISLAVA 23. novembra (WebNoviny.sk) - Petícia organizovaná všeobecnými lekármi pre dospelých dosiahla doposiaľ podporu viac ako 42-tisíc podpisov. Cieľom petície je podľa autorov oddelenie zdravotnej starostlivosti od prehliadok zosnulých.

Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii uviedla, že už od roku 2004 nie sú prehliadky mŕtvych tiel poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

"Ministerstvo zdravotníctva práve touto novelou ešte aj organizačne oddeľuje uvedené oblasti - teda poskytovanie zdravotnej starostlivosti a prehliadky mŕtvych tiel. Rezort v návrhu zákona v žiadnom prípade nedal všeobecným lekárom povinnosť prioritne vykonávať prehliadky mŕtvych tiel, práve naopak smeruje k profesionalizácii tejto služby a teda k zásadnému odbremeneniu lekárov poskytujúcich zdravotnú starostlivosť," objasnila hovorkyňa.

Organizátor vzíde z verejného obstarávania

Po novom bude zabezpečovať prehliadky mŕtvych organizátor, ktorý vzíde z verejného obstarávania. To bude realizovať ÚDZS pre každý samosprávny kraj samostatne.

"Organizátor môže zazmluvniť tak všeobecných lekárov ako aj špecialistov. Zároveň možno skonštatovať, že vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel nie je poskytovaním zdravotnej starostlivosti," dodala Eliášová.


Na území toho samosprávneho kraja, kde verejné obstarávanie nebolo úspešné, budú podľa ministerstva prehliadky mŕtvych tiel vykonávať lekári na báze dobrovoľnosti, ktorí si sami požiadajú ÚDZS o vydanie oprávnenia na vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel.

Ministerstvo predpokladá záujem lekárov

"Úrad z týchto lekárov pripraví rozpis, vždy mesiac dopredu. Až v prípade, že lekárov, ktorí chcú vykonávať prehliadky mŕtvych tiel na báze dobrovoľnosti nebude dostatočný počet, aby sa vykryli služby na celý mesiac, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tento rozpis doplní všeobecnými lekármi - a až tu máme povinnosť. Teda ako nejaký tretí, posledný stupeň zabezpečenia. Lekár bude v tomto prípade informovaný mesiac vopred," vysvetlila Eliášová.


Vykonávanie prehliadok mŕtvych tiel podľa rozpisu sa bude uskutočňovať len dovtedy, pokiaľ nebude verejným obstarávaním vybratý organizátor prehliadok mŕtvych tiel. MZ SR predpokladá, že vzhľadom na navrhované podstatné zvýšenie úhrady za prehliadku mŕtveho tela bude o vykonávanie tejto služby u lekárov dostatočný záujem.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie