• Dnes je: Pondelok 18. júna 2018 meniny má Vratislav(a)

Klamete a zavádzate, reagoval Tomáš na Krajniakovu kritiku smeráckej novely zákona

Klamete a zavádzate, reagoval Tomáš na Krajniakovu kritiku smeráckej novely zákona

Ak podľa poslanca Milana Krajniaka (Sme rodina) vláda dovolí dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia, zamestnávatelia na Slovensku nebudú nútení zvyšovať platy.

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) - Novela zákona o službách zamestnanosti od poslancov za Smer-SD podľa poslanca NR SR Milana Krajniaka (Sme rodina) uškodí 2,5 miliónu občanov Slovenska.

Ako ďalej uviedol v stredajšej parlamentnej rozprave, novela zákona má totiž uľahčiť zamestnávanie cudzincov na Slovensku.

Na Slovensku pracuje osemtisíc cudzincov

Podľa Krajniaka nie je pravda, že je na Slovensku nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Upozornil na to, že len v zahraničí pracuje približne 300-tisíc Slovákov a ďalších 100-tisíc ľudí na Slovensku nemôže prijať legálne zamestnanie pre exekúcie.


"Pritom 90 percent Srbov na Slovensku zastáva nekvalifikované a nízko kvalifikované miesta," tvrdí. Ak podľa neho vláda dovolí dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia, zamestnávatelia na Slovensku nebudú nútení zvyšovať platy.

"Klamete a zavádzate," reagoval na slová Krajniaka poslanec za Smer-SD Erik Tomáš. Novelou zákona sa podľa neho zavádza zákaz sociálneho dampingu pri zamestnávaní cudzincov, čím sa pomáha občanom Slovenska. Upozornil na to, že na Slovensku pracuje len osemtisíc cudzincov, ktorí pochádzajú z tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie.

Návrh poslancov strany Smer-SD

Poslanci NR SR za stranu Smer-SD Ján Podmanický, Martin Glváč a Ľubomír Petrák v novele zákona navrhujú od mája tohto roka zjednodušiť podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov tzv. tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, na Slovensku.

Má sa to týkať len vybraných profesií, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a okresov s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %.

Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, by podľa ich návrhu stanovila komisia na tripartitnej úrovni a bol by zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie by sa mal obmedziť na najviac 30 % z celkového počtu zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie