• Dnes je: Pondelok 22. januára 2018 meniny má Zora

Kebaby sú ohrozené, Európska únia chce zakázať používanie fosfátov v mäse

Kebaby sú ohrozené, Európska únia chce zakázať používanie fosfátov v mäse

Majitelia populárnych tureckých predajní s rýchlym občerstvením považujú navrhovanú reguláciu za diskriminačnú.

BERLÍN 1. decembra (WebNoviny.sk) - Európska únia sa snaží zakázať používanie fosfátov pri príprave grilovaného mäsa do kebabov. Európski zákonodarcovia poukazujú na zdravotné riziká, pričom sa odvolávajú na výsledky výskumov, ktoré spájajú fosfáty so vznikom kardiovaskulárnych ochorení.

Navrhovaná regulácia ale vyvoláva obavy u majiteľov populárnych tureckých predajní s rýchlym občerstvením, ktorí tvrdia, že tieto prísady udržujú mäso šťavnaté a dodávajú mu chuť.


Ich rozhorčenie pritom podporuje aj skutočnosť, že v európskych krajinách je povolený predaj niektorých klobás s obsahom fosfátov a obmedzenie sa na ne nebude vzťahovať. Majitelia tureckých reštaurácií preto tvrdia, že zákon znevýhodňuje ich podnikanie a mnohí ho považujú za diskriminačný.

Problému s fosfátmi v mäse do kebabov predchádzal návrh Európskej komisie povoliť používanie fosfátov v jahňacom, baraňom, hovädzom a teľacom mäse určenom na predaj. Výbor EÚ pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín však hlasoval proti návrhu v pomere hlasov 32 ku 22. EÚ už pritom v minulosti schválila takéto výnimky pre viaceré druhy mäsa.

Pozrite si náš nový Magazín!

Video Najväčší chodiaci robot na svete je Tradinno, drak chrliaci oheň

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie