• Dnes je: Sobota 23. júna 2018 meniny má Sidónia

Iracký parlament odmietol referendum o nezávislosti Kurdov

Iracký parlament odmietol referendum o nezávislosti Kurdov

Podľa poslancov hlasovanie predstavuje „hrozbu“ pre jednotu krajiny.

BAGDAD 13. septembra (WebNoviny.sk) - Iracký parlament v utorok zamietol referendum o nezávislosti Kurdov, ktoré je naplánované na 25. septembra. Podľa zákonodarcov je táto iniciatíva "protiústavná" a predstavuje "hrozbu" pre jednotu krajiny. Vo svojom rozhodnutí vyzvali centrálnu vládu, aby "prevzala zodpovednosť za ochranu jednoty Iraku a podnikla všetky potrebné opatrenia, aby ju ochránila".


Všetci kurdskí zákonodarcovia utorkové stretnutie parlamentu bojkotovali, uviedol poslanec Mahmúd al-Mašhadání, ktorý sa na ňom zúčastnil. Ako tiež dodal, arabskí poslanci hlasovali proti referendu. Proti plánovanému referendu sa stavajú aj Irán s Tureckom, ktorí sa obávajú zo separatistických sklonov ich vlastnej kurdskej populácie. Misia OSN v Iraku zase uviedla, že sa na referende nebude nijakým spôsobom podieľať.

Kurdský prezident Masúd Barzáni sa už skôr vyjadril, že ak Irak odmietne rešpektovať referendum o nezávislosti Kurdov, sú pripravení vytvoriť si vlastné hranice budúceho štátu. Hlasovanie o nezávislosti sa má podľa plánov Kurdov uskutočniť v troch provinciách irackého Kurdistanu, ako aj v sporných oblastiach, ktoré kontrolujú kurdské sily, ale nárokuje si ich Bagdad. Medzi ne patrí napríklad aj na ropu bohatá provincia Kirkúk.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie