• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2018 meniny má Etela

Iracký parlament odmietol referendum o nezávislosti Kurdov

Iracký parlament odmietol referendum o nezávislosti Kurdov

Podľa poslancov hlasovanie predstavuje „hrozbu“ pre jednotu krajiny.

BAGDAD 13. septembra (WebNoviny.sk) - Iracký parlament v utorok zamietol referendum o nezávislosti Kurdov, ktoré je naplánované na 25. septembra. Podľa zákonodarcov je táto iniciatíva "protiústavná" a predstavuje "hrozbu" pre jednotu krajiny. Vo svojom rozhodnutí vyzvali centrálnu vládu, aby "prevzala zodpovednosť za ochranu jednoty Iraku a podnikla všetky potrebné opatrenia, aby ju ochránila".


Všetci kurdskí zákonodarcovia utorkové stretnutie parlamentu bojkotovali, uviedol poslanec Mahmúd al-Mašhadání, ktorý sa na ňom zúčastnil. Ako tiež dodal, arabskí poslanci hlasovali proti referendu. Proti plánovanému referendu sa stavajú aj Irán s Tureckom, ktorí sa obávajú zo separatistických sklonov ich vlastnej kurdskej populácie. Misia OSN v Iraku zase uviedla, že sa na referende nebude nijakým spôsobom podieľať.

Kurdský prezident Masúd Barzáni sa už skôr vyjadril, že ak Irak odmietne rešpektovať referendum o nezávislosti Kurdov, sú pripravení vytvoriť si vlastné hranice budúceho štátu. Hlasovanie o nezávislosti sa má podľa plánov Kurdov uskutočniť v troch provinciách irackého Kurdistanu, ako aj v sporných oblastiach, ktoré kontrolujú kurdské sily, ale nárokuje si ich Bagdad. Medzi ne patrí napríklad aj na ropu bohatá provincia Kirkúk.


Odporúčame:
Prichádza neobvyklé studené počasie, najstudenejšie obdobie tejto zimy

Pozrite si náš nový Magazín!

Úžasný efekt stál takmer rok práce a spotreboval 42 tisíc zápaliekZdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie