• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Iniciatíva #MeToo sa podľa Time stala osobnosťou roka, Trump pre konflikt odmietol pozvanie

Iniciatíva #MeToo sa podľa Time stala osobnosťou roka, Trump pre konflikt odmietol pozvanie

Ženy po celom svete cez #MeToo odhaľujú svoje skúsenosti s mužmi, ktorí ich sexuálne zneužívali.

NEW YORK 6. decembra (WebNoviny.sk) - Za osobnosť roka 2017 vyhlásil prestížny americký magazín Time iniciatívu #MeToo, v rámci ktorej ženy po celom svete odhaľujú svoje skúsenosti s mužmi, ktorí ich sexuálne zneužívali alebo pokúšali sa o to.

Hnutie s rovnakým názvom, ktoré malo upozorňovať na násilie proti ženám, založila už pred desiatimi rokmi aktivistka Tarana Burke. V roku 2017 však nadobudlo na význame po tom, ako sa tento hashtag spontánne rozšíril na Twitteri po októbrovom príspevku herečky Alyssy Milano. Tá vyzvala ženy, ktoré sa stali obeťami sexuálneho obťažovania alebo ponižovania zo strany mužov, aby sa so svojimi skúsenosťami zdôverili a aby k svojej správe pripojili hashtag #MeToo. Ten sa v nasledujúcich 48 hodinách zjavil na Twitteri takmer miliónkrát.

Dramatická predohra

Do iniciatívy sa zapojili aj desiatky známych herečiek či speváčok. Desiatky obvinení zo znásilnenia či sexuálneho obťažovania sa objavili napríklad proti filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi či proti iným vplyvným mužom filmového priemyslu, politikom a celebritám.

Tohtoročné vyhlasovanie osobnosti roka magazínom Time malo aj dramatickú predohru, ktorá vyústila do konfliktu medzi magazínom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ten sa minulý týždeň nahneval, pretože mu magazín nechcel potvrdiť, či sa s určitosťou stane osobnosťou roka 2017 práve on. Trump z tohto dôvodu odmietol aj pozvanie magazínu na rozhovor a fotenie.

Možno nebolo pre Trumpa dosť dobré

Americkému prezidentovi prekážala formulácia pozvánky, v ktorej sa uvádzalo, že sa Trump "možno" stane osobnosťou roka. "Povedal som, že ´možno´ nie je dosť dobré a dal som im zbohom," napísal Trump minulý týždeň na Twitter.

Trump sa stal osobnosťou roka magazínu Time v roku 2016 a v minulosti nesprávne vyhlasoval, že je rekordmanom v počte víťazstiev v tejto ankete.

Začiatkom roka americké médiá informovali aj o tom, že Trump ešte v čase, keď nebol ani prezidentom, ani osobnosťou roka, mal na viacerých miestach zarámovanú falošnú obálku magazínu Time, na ktorej ho tento magazín akože zvolil za osobnosť roka.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie