• Dnes je: Nedeľa 17. júna 2018 meniny má Adolf

Hasiči zasahovali po smršti pri takmer 200 prípadoch

Hasiči zasahovali po smršti pri takmer 200 prípadoch

Mohutné nárazy vetra spôsobili škody, polámané stromy, ktoré skončili aj na autách či problémy s elektrickým vedením.

BRATISLAVA 11. augusta (WebNoviny.sk) - Silný vietor a búrka, ktoré sa v noci zo štvrtka na dnes prehnali západným Slovenskom, zapríčinili takmer 200 výjazdov hasičov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzana Farkasová, v súvislosti so zlým počasím najviac zásahov zaznamenali v Bratislavskom kraji, kde hasiči zasahovali pri 105 udalostiach.

Odstraňovali spadnuté stromy z ciest a z áut, tiež spadnuté stĺpy elektrického vedenia, telefónne stĺpy a strhnuté strechy. Niektoré štátne cesty v okresoch Bratislavského kraja boli úplne neprejazdné.

Odtrhnutá strecha

Vážna situácia bola v Malackách na Ceste Mládeže, kam hasičov v noci vyslali k odtrhnutej streche na bytovom dome. Tá zostala visieť na rímse nad oboma vchodmi do bytovky a vážne ohrozovala obyvateľov. Za pomoci polície preto evakuovali všetkých 60 obyvateľov bytového domu.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


Hasiči v Trnavskom kraji zasahovali v noci pre búrku s mohutným vetrom 40-krát. Odstraňovali najmä popadané stromy, ktoré zatarasili viaceré cesty. Hasiči v Trenčianskom kraji zasahovali 19-krát.

Ohrozených bolo aj 35 detí

Rušnú noc mali aj v Nitrianskom kraji. Ako agentúru SITA informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Michal Varga, hasiči v Nitrianskom kraji zasahovali vo štvrtok pre silnú búrku celkom 11-krát. Konkrétne hasiči z hasičskej stanice v Nitre a z hasičskej stanice v Šali a vo Vrábloch mali šesť výjazdov. Hasiči z Nových Zámkov zasahovali raz a hasiči z Topoľčian štyrikrát. Odstraňovali stromy spadnuté na cesty, uvoľnené prístrešie a poškodenú autobusovú zastávku.

Hovorkyňa hasičov Farkasová už po polnoci médiá informovala, že pomôcť museli aj v stanovom tábore v obci Dubové (okres Turčianske Teplice), kde silný vietor strhol stany a bez prístrešia zostalo približne 50 ľudí, z toho 35 detí. Všetci vyviazli bez zranenia a hasiči im poskytli útočisko v evakuačnom autobuse Hasičského a záchranného zboru.

Silné nárazy vetra

Silné búrky sa vo štvrtok v noci prehnali západnou časťou Slovenska. Mohutné nárazy vetra, ktoré ho sprevádzali, spôsobili škody, polámané stromy, ktoré skončili aj na autách či problémy s elektrickým vedením. Ako informoval okolo polnoci Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom facebookovom profile, cez západ Slovenska v tom čase postupoval silný búrkový systém. Sprevádzali ho silné nárazy vetra, ktoré v najnižších polohách dosiahli okolo 100 km/h.


pocasie na dni


Najsilnejšie zaznamenané nárazy vetra boli podľa údajov SHMÚ spred polnoci v Malom Javorníku, kde vietor v nárazoch dosiahol 130 km/h, v Jaslovských Bohuniciach namerali v nárazoch 104 km/h, na bratislavskom letisku 100 km/h a len o niečo menej, 99 km/h zaznamenali na bratislavskej Kolibe. Extrémne fúkalo aj na iných miestach, v Piešťanoch (98 km/h), v Kuchyni (93 km/h), v Moravskom Sv. Jáne (92 km/h), Trenčíne (92 km/h) či v Slovenskom Grobe (83 km/h). Neskôr sa búrky presunuli ďalej na sever, smerom na Moravu.

Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie