• Dnes je: Streda 20. júna 2018 meniny má Valéria

Golonka venoval múzeu SOV olympijské medaily, legendárny hokejista neváhal ani chvíľu

Golonka venoval múzeu SOV olympijské medaily, legendárny hokejista neváhal ani chvíľu

Cenné artefakty prevzali prezident SOV Anton Siekel a riaditeľka SOV Zdenka Letenayová.

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) - Legendárny hokejista a neskôr tréner Jozef Golonka venoval do zbierok Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM) obe svoje olympijské medaily - striebornú zo ZOH 1968 vo francúzskom Grenobli a bronzovú zo ZOH 1964 z rakúskeho Innsbrucku.

Zároveň tam pridal aj diplomy, ktoré sa k nim viažu.

Medaily patria aj fanúšikom

Cenné artefakty prevzali prezident SOV Anton Siekel a riaditeľka SOV Zdenka Letenayová v rámci Medzinárodného odborného kolokvia s témou "Šport a olympijské hnutie v múzejnej dokumentácii" v bratislavskom hoteli NH Gate One. Informuje o tom špecializovaný portál olympic.sk.


"Myslím si, že to bolo veľmi milé. Keď ma oslovili, či som ochotný dať medaily a diplomy do múzea, neváhal som ani chvíľu. Medaily nepatria len mne, ale aj mojim fanúšikom. A preto majú právo vidieť ich aj oni. V múzeu sú prospešnejšie ako u mňa doma a verím, že naše olympijské a športové múzeum bude mať onedlho vlastné výstavné priestory, aké si zaslúži a aké sú bežné v zahraničí," uviedol Jozef Golonka pred približne 60 účastníkmi kolokvia a pozvanými zástupcami médií.

Ďalšia k medailám zosnulých spoluhráčov

Olympijské medaily patria medzi najcennejšie zbierkové predmety olympijských a športových múzeí na celom svete.

Pokiaľ ide o zbierky SOV - SOŠM, Golonkova bronzová z Innsbrucku 1964 v nich nie je prvá. Už dávnejšie múzeum získalo innsbrucké medaily jeho dvoch medzičasom zosnulých dávnych spoluhráčov Františka Gregora a českého rodáka Jaroslava Waltera, ktorý sa pred viac než polstoročím natrvalo usadil na Slovensku.


Pozrite si náš nový Magazín!

Praveké stolové hory vo Venezuele

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie