• Dnes je: Utorok 22. mája 2018 meniny má Júlia, Juliana

Gina Haspelová je novou šéfkou CIA, aj napriek kauze s mučením väzňov

Gina Haspelová je novou šéfkou CIA, aj napriek kauze s mučením väzňov

Za schválenie Giny Haspelovej do funkcie šéfky CIA hlasovalo 54 senátorov, z toho šesť Demokratov.

WASHINGTON 18. mája (WebNoviny.sk) - Americký Senát schválil Ginu Haspelovú do funkcie šéfky Ústrednej spravodajskej služby (CIA), aj napriek jej úlohe vo vypočúvacom programe, ktorý služba zaviedla po teroristických útokoch z 11. septembra 2001.

Za hlasovalo aj šesť Demokratov

Nominantka amerického prezidenta Donalda Trumpa tak bude prvou ženou na čele CIA. Haspelová bola doteraz zástupkyňou šéfa CIA Mikea Pompea, ktorý sa stal novým ministrom zahraničných vecí.


Za schválenie Haspelovej do funkcie hlasovalo 54 senátorov, z toho šesť Demokratov. Proti nej sa vyslovilo 45 senátorov. Medzi nimi boli zase dvaja Republikáni, Jeff Flake a Rand Paul, čo znamená, že bez podpory Demokratov by Haspelovú za šéfku CIA nepotvrdili.

Na schválenie Haspelovej za šéfku CIA už napríklad reagoval aj spomínaný Trump. Ten jej prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter zagratuloval.

Drsné metódy pri vypočúvaní

Šesťdesiatjedenročnú Haspelovú, ktorá v CIA pracuje 33 rokov, v roku 2002 vybrali, aby viedla tajnú väznicu v Thajsku, kde pri vypočúvaní osôb podozrivých z terorizmu používali drsné metódy, ktoré sú považované za mučenie.

O tri roky neskôr nariadila zničenie videonahrávok, ktoré dokumentovali vypočúvanie podozrivých. Podľa ľudskoprávnych organizácií aj po tom, ako odišla z Thajska, dohliadala pre Spojené štáty na ďalšie mučenie. Nie je však jasné, akú úlohu pri tom zohrala, pretože jej záznamy sú utajené.

Hlasovaniu o jej schválení predchádzal stranícky spor medzi senátormi o spomínaných metódach ako je napríklad waterboarding, teda simulované topenie, ktoré CIA používala v rámci vypočúvania osôb podozrivých z terorizmu počas vlády Georgea W. Busha. Nesúhlas s nomináciou Haspelovej vyjadril napríklad republikánsky senátor John McCain, ktorého počas vojny vo Vietname päť rokov v ázijskej krajine väznili a mučili.

Po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 USA mučili najmenej 119 mužov. Vyplýva to zo správy komisie vytvorenej americkým Senátom z roku 2014.

,

Pozrite si náš nový Magazín!

Pravda o sušičoch rúk. Tieto prístroje rozhodne nie sú hygienické!Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie